Nawigacja

  • Wizyta w Warszawie/prezentacja szkolnego projektu "Stop Dyskryminacji" AI

    11.04.2016

    Przedstawicielki Szkolnej Grupy Amnesty International w Gimnazjum w Cieszkowach  - Liliana Małek i Weronika Szczęsna wraz z opiekunem, Panem Krzysztofem Nurkowskim, 8 kwietnia udały się na konferencję podsumowującą projekt. O godzinie 10.30 w Warszawskim Pałacu Kultury, dokładnie w Sali Profesora  Rudniewa, odbyło się powitanie reprezentantów  wszystkich szkół przez koordynatorów.

    Całość rozpoczęła Pani Draginja  Nadażdin - dyrektorka polskiej sekcji Amnesty International. Później  kolejno  wystąpili koordynatorzy poszczególnych działań. Następnie podzielono  wszystkich uczestników na grupy - my trafiliśmy- opowiada liderka Szkolnego Koła Amnesty International - Weronika Szczęsna -  do grupy A, wraz z  dwiema innymi szkołami. Po oficjalnej części nastąpił podział grup do  osobnych sal, gdzie przedstawiłyśmy nasze działania. Cały czas na sali byli obecni koordynatorzy, którzy w razie wątpliwości, czy też niedosytu wiedzy, zadawali nam rzeczowe pytania. Konferencja przebiegła nad wyraz  pomyślnie. Uczestnictwo w niej było dla nas wielkim wyróżnieniem. Tego  typu  spotkania są o tyle ciekawe, że zawsze można zawrzeć nowe znajomości, poznać interesujących ludzi, zintegrować się. Jesteśmy dumne z dokonań  naszej grupy, dokonań, w których aktywnie uczestniczyła cała społeczność  szkolna.

    Weronika Szczęsna:
     W programie Amnesty International uczestniczymy już drugi rok. Realizacja  programu bardzo nam się podoba. Niesamowicie dużo się przy tym uczymy, i dowiadujemy, nawet same o sobie. Powierzane nam zadania staramy się  dobrze zagospodarować, zawsze usiłujemy wypracować zamierzony cel. Mimo to, że pracy jest mnóstwo,dajemy sobie radę. Jako grupa możemy śmiało na  siebie liczyć, chętnie ze sobą współpracujemy.  A jak wygląda historia tego roku ? Już zdradzamy!  Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, wróciłyśmy z Lilą do szkolnych  murów z nowym pokładem energii. Wiedziałyśmy, że nie możemy jej  marnować. Przy pomocy naszego pedagoga, Pana Krzysztofa Nurkowskiego , dokonałyśmy naboru, by stworzyć nowy skład grupy. Nie trwało to długo - już w tym samym dniu powstała nasza wspaniała 12-osobowa grupa : Liliana Małek, Weronika Szczęsna, Aleksandra Płatek, Ewelina Cetnarska, Michał  Bochniak, Wiktoria Sambur, Julia Kocel, Kamila Derlatka, Aleksandra Pobiega, Natalia Pluta, Aleksandra Bielecka, Alicja Paczkowska.


     Nie tracąc ani chwili już w pełnym składzie zaczęliśmy myśleć o  realizacji projektu. Nasze głowy napełnione były mnóstwem pomysłów.  Kiedy byliśmy wszystkiego pewni, zaczęliśmy pracować... W ramach projektu : "Razem mamy siłę : Stop Dyskryminacji!, postanowiliśmy  przeprowadzić serię interesujących działań, a całość naszego projektu
    zatytuowaliśmy " Toleruję, szanuję, nie dyskryminuję!"

    Wśród serii działań znalazło się miejsce na happeningi, inscenizację, burze mózgów,  warsztaty, akcje plakatowe, dyskusje, debaty, oraz prezentacje. Kontrolą poszczególnych działań zajął się pan Krzysztof Nurkowski- nauczyciel historii i Wiedzy o Społeczeństwie, opiekun szkolnego Koła AI.

    Założone wcześniej cele  projektu udało się osiągnąć z bardzo pozytywnym skutkiem. Nasi koledzy i  koleżanki byli bardzo zainteresowani wszystkim, co związane z projektem, wielu z nich zadeklarowało swoje uczestnictwo w tej inicjatywie w  przyszłym roku szkolnym. W nasze akcje, co nas bardzo cieszy - zaangażowali się nawet nauczyciele. Możemy śmiało powiedzieć, że to był  udany rok. "Każdy z nas to inna osoba, każdy z nas to mądra głowa!" - słowa, którymi najtrafniej można opisać naszą grupę. Teraz....krótka przerwa,  czas na zasłużony relaks, bo pracowaliśmy dosyć solidnie w ciągu tego roku szkolnego. Niebawem jednak nastąpi działalność związana z drugą  częścią , tym razem walka przeciw torturom, i obrona praw kobiet. Dla  nas to kolejne wyzwanie, i pewna nauka, którą niosą za sobą  poszczególne zadania. Z pewnością to coś dla nas- podsumowuje Weronika.

    Formalnym elementem działalności Szkolnego Koła Amnesty International w naszym gimnazjum, jest uzyskanie, po raz drugi z rzędu, certyfikatu, szkoły współpracującej z tą organizacją, a materialnym, czytelnym symbolem aktywności uczniów jest opis projektu, autorstwa, Marzanny Pogorzelskiej w wydawnictwie, Stop Dyskryminacji, Przykłady Dobrych Praktyk Moblilizacji Lokalnej Społeczności Na Rzecz Zwalczania Problemu Dyskryminacji(Warszawa 2016)
     

     

  • Warsztaty szkolne Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

    11.04.2016

    21 marca br., po raz pierwszy w historii naszego gimnazjum, na terenie naszej szkoły, odbyły się warsztaty dotyczące projektu ,,Przywróćmy pamięć" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W obecnej edycji projektu, biorą udział uczennice klasy trzeciej, naszego gimnazjum: Klaudia Włodarska, Natalia Pluta i Natalia Pitura. Warsztaty przeprowadzili przybyli do nas z Krakowa i Warszawy, trenerzy Fundacji, Pani Monika Biesaga oraz Pan Mateusz Przywara.


     Na początku  spotkania definiowano słowo ,,pamięć" , trenerzy uczyli przeprowadzać poprawny wywiad ze świadkiem historii. Dzięki temu uczennice dowiedziały się  jak  właściwie  przygotować do kolejnego wywiadu, który zamierzają przeprowadzić. W kolejnej części naszego spotkania  trenerzy zapoznali słuchaczki z  kulturą żydowską, omówiono poszczególne aspekty judaizmu oraz  zabytki kultury materialnej Żydów. W ostatniej części z pomocą Pani Moniki i Pana Mateusza uczennice, opracowały plan  końcowej prezentacji, która nastąpi w czerwcu br.,  w Muzeum POLIN w Warszawie.

    http://przywrocmy-pamiec.blogspot.com/


    Natalia Pluta:" Spotkanie to zmotywowało nas do dalszej pracy w tym projekcie oraz sumiennego prowadzenia bloga ,,przywrocmy-pamiec.blogspot.com" Mamy nadzieję, że udział w tym projekcie przyniesie pozytywne skutki i będziemy mogły przedstawić wiadomości, które posiadamy, uczniom naszej szkole, bo to jest właśnie nasze najważniejsze zadanie aby przywrócić pamięć o "zamordowanym narodzie żydowskim" w wymiarze lokalnym.
     

  • W trosce o nasze bezpieczeństwo - kamizelki odblaskowe (04.04.2016 r.)

    Kazdy z nas, bez względu na wiek, lubi otrzymywać podarki. Są one świadectwem sympatii darczyńcy dla obdarowywanego. Dziś, w piękny, słoneczny kwietniowy dzień, u progu wiosny, ze szczególnymi podarkami przybyli do nas Pani Maria Kasperk - Wójt Gminy Czarnocin, inspektor Jakub Kosiń - Komendant Powiatowy Komendy Policji w Kazimierzy Wielkiej, st. sierż. Policji - Monika Cichy i Pani Małgorzata Pieron. Podarki to szczególne, bo wyrażające troskę o bezpieczeństwo i zdrowie naszych Dzieci - kamizelki odblaskowe. Zarówno Pani Wójt jak i Pan Inspektor zgodnie podkreślili wagę tych żółtych, świecących w ciemności, strojów, dzięki którym stajemy się widoczni dla kierowców w najczarniejszą noc. Przypomnieli, że każdy, kto porusza się po drodze po zmroku, jest obowiązany do noszenia kamizelki.

    Uczniowie zgodnie zdeklarowali, że będą pamiętać o zakładaniu kamizelki, wychodząc i na spacer, i na przejażdżkę rowerową bądź motorowerową.

    Pani Wójt nagrodziła także tegorocznych Laureatów konkursów przedmiotowych - Kamilę Derlatkę i Jakuba Lalewicza.

    Serdecznie dziękujemy Pani Wójt oraz Panu Inspektorowi za pamięć o nas, za troskę i opiekę.

  • "Trzy siostry", nagrodzone

    22.03.2016

    "Legenda o trzech siostrach"


     Uczniowie Gimnazjum im.AK w Cieszkowach zajęli trzecie miejsce w konkursie,  Historia zaklęta w legendach".
     To już druga edycja konkursu. Zadaniem  uczestników było nagranie 10- minutowego filmu obrazującego dowolnie wybraną legendę oraz napisanie  scenariusza nagrania. Cel to zainteresowanie uczniów historią regionu. Konkurs zorganizował Instytut Historii Uniwersytetu Jana  Kochanowskiego w Kielcach.
     
     Krzysztof Nurkowski nauczyciel historii i WOS: Gdy przeczytałem o tym konkursie, wiedziałem,że muszę tym zarazić
     uczniów. Wybrałem najlepszych z najlepszych. Ola Pobiega, Kamila Derlatka , Ala Paczkowska i Kuba Lalewicz są  świetnymi uczniami i wiedziałem, że dadzą sobie radę z tekstem, i interpretacją scenariusza. Legendę o trzech siostrach co zbudowały Czarnocin, usłyszałem przed wielu laty.Teraz nadarzyła się okazja aby ją  utrwalić. Nie było żadnego problemu. Sceny kręciliśmy in situ, czyli w  historycznych miejscach. Kościół, kurhan i miejsce po pałacu, który  jeszcze pamiętam.


     Z Olą Pobiegą odbyły się dwie sesje filmowe. Pierwsza, typowa, mówiona, ale po jakimś czasie,  uznałem, że należy wykorzystać warunki głosowe Oli, i poprosiłem ją o  zaśpiewanie swojej kwestii. Ola sama wymyśliła, że ją zaśpiewa, wykorzystując muzykę Andrzeja Markowskiego, czyli  słynną balladę z filmu "Pan  Wolodyjowski" w reżyserii Jerzego Hofmana...Oniemiałem ze wzruszenia jak usłyszałem... każdy by oniemiał.... Pracowaliśmy - z przerwami - przez kilka miesięcy, odbyło się się kilka sesji nagraniowych.
     Uczniowie,świetnie zinterpretowali scenariusz, który im podrzuciłem. Wykazali się doskonałym przygotowaniem aktorskim i kretywnością. 

    Patryk Kulik, też nasz gimnazjalista, wszystko zmontował. Był on autorem dwóch scen, jedną - z Kamilą Derlatką w roli siostry - tej co zbudowała kurhan-kopiec, kręciła Natalia Pluta.

     

    Dodam, że wszyscy laureaci  otrzymali takie same nagrody, a kwestia pierwszej czy kolejnej nagrody,  była bardzo umowna, .... zresztą każdy ma swoją wrażliwość. Wszyscy laureaci zostaną zaproszeni  na warsztaty telewizyjne, do TVP Kielce. Będzie to nowe, ciekawe  doświadczenie.


     Na dokumencie jest napisane,że uczniowie moga otrzymać dodatkowe punkty w rektutacji do wybranych szkół, więc konkurs miał legitymizację Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Prace uczniów zostaną zarchiwizowane i będą słuzyć jako materiał badawczy dla studentów historii."
     
     Ola Pobiega - siostra co" wybudowała" pałac w Czarnocinie  :" Tak samo jak reszta drużyny byłam bardzo zadowolona i zaskoczona, kiedy  dowiedziałam się, że zostaliśmy laureatami tego konkursu, który wcale  nie należał do łatwych. Wymagał od wszystkich dużo pracy i umiejętności - przede wszystkim aktorskich. Zostaliśmy zaproszeni do UJK, mieliśmy  okazję wysłuchać uwag i refleksji ze strony wieloletnich studentów tego  Uniwersytetu, zostaliśmy również zaproszeni na warsztaty. Jestem bardzo  zadowolona z naszego sukcesu. Dzięki świetnej zabawie i ciekawej  legendzie stworzyliśmy coś wyjątkowego.
     
     Ala Paczkowska - siostra co" wybudowała" kościół w Czarnocinie: W piątek 18 marca mieliśmy przyjemność gościć w Instytucie Historii UJK  w Kielcach. Zostaliśmy zaproszeni po odbiór nagród za konkurs pt. Historia zaklęta w legendach". Kilka miesięcy wcześniej kiedy to  powstawała legenda o Trzech Siostrach z Czarnocina nikt by nie pomyślał , że zostaniemy wyróżnieni.
     Jury jednak nas doceniło i zajęliśmy 3 miejsce z którego niezmiernie  się cieszymy.  Już nawet w Kielcach znają legendę o Trzech Siostrach ! Powinniśmy być  dumni z naszej regionalnej historii i nie dopuścić by młodsze pokolenia  o niej zapomniały."

    Kamila Derlatka, grająca siostrę, która "wybudowała"  kopiec - kurhan w Czarnocinie:
    " Z pewnością zajęcie trzeciego miejsca jest dla nas wielkim  wyróżnieniem. Cieszymy się,ze sposób w jaki przedstawiliśmy słynna legendę o trzech siostrach został doceniony. Przez takie  formy aktywności promujemy nasza szkołę oraz region."

    Dodać należy podziękowanie dla dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury w Kazimierzy Wielkiej, pana Czesława Kowalskiego, za bezpłatne udostępnienie strojów do nagrania naszego filmu i ks.proboszczowi z parafii Czarnocin, Zdzisławowi Sideł za możliwość nagrania sceny na  historycznym ganku plebanii.

  • Stan wojenny po latach, oczyma naszych gimnazjalistek

    22.02.2016

    Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska ogłosiła kolejną edycję projektu:"Młodzi pamiętają" dotyczącą stanu wojennego w Polsce, wspomnień, ówczesnych, tragicznych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju.

    Tytuł projektu, brzmi "Mój bohater stanu wojennego."

    Uczennice naszego gimnazjum Kamila Derlatka i Alicja Paczkowska, wykorzystując wspomnienia i dokumenty, udostępnione przez Krzysztofa Nurkowskiego, zaprezentowały referat, który został opublikowany na stronie Fundacji.

    Zapraszamy do lektury.

    http://odpowiedzialnosc.org/konkurs/gimnazjum-im-armii-krajowej-w-cieszkowach-krzysztof-nurkowski-referat/

     

  • Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski i "Kobiety baroku" - 11.02.2016 r.

    20.02.2016
     

         Lutowa wizyta wicewojewody świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego, miała szczególne przesłanie - przyjechał, aby uhonorować gimnazjalistki - Kamilę Derlatkę i Alicję Paczkowską, które wygrały ogólnopolski konkurs „Kobiety baroku”.

         To projekt edukacyjny dla młodzieży, zorganizowany przez Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Kamila i Alicja, uczennice klasy trzeciej cieszkowskiego gimnazjum, których opiekunem jest Krzysztof Nurkowski, zajęły w kategorii gimnazjów  pierwsze miejsce w kraju.

         Kamila Derlatka, Alicja Paczkowska i Krzysztof Nurkowski otrzymali od wojewody okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Andrzej Bętkowski, gratulując szkole tak licznych sukcesów, z sentymentem wspominał czasy, kiedy bywał na Ponidziu. Ponieważ z zawodu jest nauczycielem, opowiadał też o swojej pracy nauczyciela w Skarżysku-Kamiennej. Spotkanie przypominało sympatyczną, rodzinną imprezę. Krzysztof Nurkowski mówił o bogatej historii Cieszków. Wręczył także zacnemu gościowi swoją książkę „Był dwór”. Wójt Maria Kasperek z dumą podkreśliła, że gmina Czarnocin - dzięki sukcesom gimnazjum od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach oświatowych.

         Gimnazjaliści zaprezentowali program artystyczny oraz film - o legendzie powstania Czarnocina, nakręcony na konkurs, organizowany przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

     

     

  • Gimnazjalna Olimpiada Przedsiebiorczości

    Znamy już wyniki eliminacji szkolnych Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiebiorczości. Nasza szkoła jest jedną ze stu szkół, które zakwalifikowały się do następnego etapu olimpiady. Gimnazjum reprezentować będą uczniowie, którzy w  I etapie uzyskali najwyższą ilość punktów: Jakub Lalewicz, Alicja Paczkowska i Kamila Derlatka.

    Eliminacja okręgowe polegają na udziale Reprezentacji Szkoły w grze menedżerskiej prowadzonej za pomocą interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Olimpiady. Uczniów wspierają i koordynują ich działania opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości Agata Pasternak i Beata Buła

  • Blog o bł.Zofii Czeskiej - najlepszy w Polsce

    09.12.2015

    Nowoczesna forma komunikacji jaką jest blog internetowy, połączona z historyczno-literacką opowieścią o szlachciance z przełomu szesnastego i siedemnastego wieku plus reporterskie zacięcie, dało w efekcie prestiżowe, pierwsze miejsce uczennicom naszego gimnazjum.


    Alicja Paczkowska i Kamila Derlatka - obydwie są uczennicami klas trzecich naszej szkoły - zdobyły pierwsze miejsce - w kategorii gimnazjów  - w ogólnopolskim konkursie, pod nazwą "Kobiety baroku", zorganizowanym przez Pałac -  Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.


    Trwająca kilka miesięcy praca uczennic, zaowocowała, znaczącym materiałem dydaktycznym, pełnym historycznych, kulturowych  i religijnych treści, odnoszących się do życia w ówczesnej, Rzeczpospolitej.


    Uczennice przypomniały nieco zapomnianą w naszym regionie, postać Zofii Czeskiej, z Maciejowskich - herbu Leliwa  -  prawdopodobnie urodzonej w Budziszowicach w 1584 roku, założycielki Domu Panieńskiego w Krakowie, czyli pierwszej w naszym kraju, szkoły dla dziewcząt.


    Fundacja błogosławionej - od 2013 roku - Zofii jest kontynuowana przez zgromadzenie sióstr prezentek w Krakowie, które posiadają pod swoją pieczą, znaczące szkoły w krajobrazie oświatowym Krakowa.


    Uczennice otrzymały duże wsparcie w swoich działaniach od s. dr Renaty Gąsior ze zgromadzenia sióstr prezentek w Krakowie, natomiast  inspiratorem i koordynatorem działań na terenie szkoły,  był Pan Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i WOS .

    http://www.wilanow-palac.pl/kobiety_baroku_wyniki_konkursu.html

     

  • Spotkanie z Panią Bogną Brzezińską - Genter, dziedziczką rodu Żwanów

    17.12.2015

    Książki mają swoje losy/"habent sua fata libelli", powiadali starożytni Rzymianie, w tym przypadku książka, "Był dwór" Krzysztof Nurkowskiego, nauczyciela historii i WOS naszego gimnazjum -  która "kursuje" wśród rodzin byłych ziemian powiatu kazimierskiego, zwłaszcza tych pochodzących z  gminy Czarnocin - doprowadziła do  miłego spotkania w naszym gimnazjum.


     Bogna Brzezińska - Genter, jest wnuczką Kazimierza Żwana. Żwanowie, to znacząca rodzina ziemiańska z Opatkowiczek i Koryta w gminie Czarnocin. W kościele w Czarnocinie znajduje się epitafium poświęcone zamordowanym przez Niemców członkom tej rodziny. Poza tym z zawodu jest germanistką, w Polsce pracowała jako tłumacz a teraz już od wielu lat mieszka w Berlinie (choć jedną nogą ciągle w Warszawie), pewien czas temu zaczęła pisać, opublikowała do tej pory tom opowiadań.

    Pani Bogna pisze do Krzysztofa Nurkowskiego:
    "O Panu słyszałam od Mamy i jej rodziny ale przede wszystkim znam Pana z bardzo ciekawej książki o dworze w Cieszkowach, którą moja Mama dostała od Jana Bukowskiego albo od Jarosława Tarabuły - nie pamiętam już (to kuzyni Mamy - niestety obaj już nie żyją i obaj byli żywymi kronikami nie tylko rodzinnymi ale wręcz jeśli chodzi o historię regionu).

    Na Ponidzie zaczęłam przyjeżdżać kilka lat temu, pokazałam też te tereny mojemu mężowi i dzieciom. Pamiętałam zawsze kilka obrazków z dzieciństwa - byłam jako dziecko m.in. na wmurowaniu tablicy w kościele w Czarnocinie, wtedy zjechała się chyba nasza cała rodzina. Słyszałam od kilku osób z rodziny o Pana działalności i myślę, że byłoby dobrze, gdybyśmy nawiązali kontakt.

    Bardzo chętnie przekazałabym Panu moją książkę, ponadto mam dwie informacje, które być może zainteresują Pana jako historyka. Jedna z nich być może jest Panu znana (szukając Pana strony internetowej znalazłam w sieci informację o projekcie upamiętniającym żydowskich mieszkańców gminy) - dwie stryjenki mojej Mamy (także z domu Żwan) urodzone w Opatkowiczkach mają swoje drzewka oliwne w Yad Vashem. Druga rzecz to sprawa XIX-wieczna - mam ze sobą zdjęcie portretu Agnieszki z Ostaszewskich Żwanowej (żony Macieja Żwana, dziedzica wsi Koryto - jego epitafium jest w kościele w Czarnocinie, znalazłam i zrobiłam nawet kilka lat temu zdjęcia) z pocz.XIXw. Tak więc myślę, że byłoby fajnie, gdybyśmy mogli się jakoś spotkać i poznać osobiście."

    Do spotkania doszło 17 września br., w gimnazjum w Cieszkowach.Obecni byli wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Wszak, warto  przypominać  losy rodzin ziemiańskich - w tym i zasłużonej rodziny Żwanów -   aktualne losy,  jej potomków. Jest to bardzo istotny, aczkolwiek zapomniany, element historii lokalnej. Tablica wotywna w kościele w Czarnocinie upamiętnia trzech członków z tej rodziny,  którzy zginęli w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.


    Pani Bogna opowiedziała nam o swojej pracy jako tłumaczki, o roli nauki i wiedzy w rodzinach ziemiańskich - warto się uczyć(!) -  bo ziemianie potracili swoje majątki ale zdobyta wiedza sprawiła, że w życiu sobie poradzili i o skromności, która musiała cechować wychowanie młodych pokoleń i silny patriotyzm. Te cechy były kształtowane przez rodziny ziemiańskie.

    Na zakończenie spotkania dyrektor  Robert Lalewicz przekazał  gościowi album o Czarnocinie, podarowany przez panią Wójt Marię Kasperek - która nie mogła uczestniczyć w spotkaniu oraz słoik miodu ze swojej pasieki. Pani Bogna zrewanżowała się nam swoją książką  "Warszawa, Berlin i..." Aby przypomnieć skąd "jej ród", Autorka używa paradoksalnie nazwiska/psudonimu artystycznego, i podpisuje się jako...Magdalena Żwan.

    Nie zabrakło, na prośbę dyrektora Lalewicza, zabawy w symultaniczne tłumaczenie z języka polskiego na język niemiecki. Prezentacja tegoż wywołała uśmiechy i oklaski zebranych.

     

     

  • V Finał Małopolskiego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej 19.11.2015 r.

         19 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie odbył się V Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, w którym wzięło udział ponad 80 uczniów z gimnazjów z województwa małopolskiego i nie tylko. Przedsięwzięcie to zostało objęte honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Małopolskiego, Wojewodę Małopolskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Armii Krajowej, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

         Laureatkami V Małopolskiego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej 2015 zostały: Alicja Paczkowska i Aleksandra Pobiega, uczennice klasy III  Gimnazjum w Cieszkowach. Do konkursu Alę i Olę przygotował Pan Jarosław Łyko, nauczyciel muzyki w cieszkowskim gimnazjum.

  • Gala IMPULS 2015

      23 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie po raz dziesiąty najbardziej aktywni nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zostali uhonorowani przez NBP za realizację projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości w roku szkolnym 2014/2015. Tytuł najaktywniejszego nauczyciela w województwie świętokrzyskim już tradycyjnie otrzymały opiekunki SKP z Gimnazjum w Cieszkowach Beata Buła i Agata Pasternak.

  • Młodzi Głosują - lekcja demokracji, pażdziernik 2015

    17.11.2015

    Stało się dobrą tradycją naszej szkoły, że od kilkunastu lat, uczniowie biorą udział w symulacji wyborczej, która stała się metodą, kształtowania, poznawania i poszukiwania, mechanizmów polskiego życia  politycznego.


    Program Centrum Edukacji Obywatelskiej, "Młodzi Głosują" wszedł na stałe do krajobrazu dydaktycznego naszej szkoły. Jesteśmy w  nim, "od zawsze", czyli od czasu powstania  gimnazjów jako aktywny i kreatywny w kraju podmiot, wnoszący  swoje barwy i treści w koloryt polskiej oświaty.


    Niezależnie czy to są wybory lokalne, prezydenckie, czy parlamentarne, czy wybieramy Parlament Europejski czy krajowy, uczniowie chetnie w nich uczestniczą, kształtując swoje wyobrażenia o polskim życiu publicznym.


    I tak się działo, 20 pażdziernika, kilka dni przed"prawdziwymi" wyborami do sejmu i senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Uczniowie, przeprowadzili debatę przedwyborczą - agitacja polityczna była zakazana - gdzie ścierały się koncepcje polityczne, pomysły uzdrowienia polskiej sceny partyjnej, nawoływania do aktywności obywatelskiej, a nawet próby badań socjologicznych. W swojej wiosce dokonała tegoż, Natalia Pluta ze Swoszowic, uczennica klasy trzeciej, chodząc " door to door," badając postawy mieszkańców, w kwestii uczestnictwa w wyborach. Póżniej miał miejsce sam akt głosowania. Przed urną zasiedli członkowie komisji i młodzi zadecydowali....


    Ostatecznie Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Kamila Derlatka, Alicja Paczkowska, Julia Kocel, Aleksandra Bielecka i Zuzanna Wróbel, już po ogłoszeniu wyników wyborczych 26 pażdziernika, podała do publicznej wiadomości, wyniki preferencji politycznych naszych gimnazjalistów:

    Prawo i Sprawiedliwość - 30 glosów, Platforma Obywatelska -16, KORWiN - 5, Polskie Stronnictwo Ludowe - 7, Zjednoczona Lewica - 4, Kukiz'15 - 15 głosów, Nowoczesna Ryszarda Petru - 2, Grzegorz Braun Szczęść Boże - 1 głos, pozostałe partie nie otrzymały żadnego głosu. Głosowało 80 uczniów. Jeden był głos nieważny.


    Wyniki wyborów zostały przesłane droga internetową do Warszawy, gdzie  w CEO podsumowano i ogłoszono wyniki ogólnopolskich, młodzieżowych wyborów. Koordynatorem projektu był Pan Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i WOS.
     

  • Spotkania z historią i kulturą żydowską

    28 września br., uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum tradycyjnie jak co roku,uczestniczyli w Chmielniku w Muzeum Świętokrzyski Sztetl w  V Spotkaniach z Filmem o Wątkach Żydowskich. W tym roku głównym bohaterem spotkań był znany aktor, Artur Barciś.

    Opowiadał o swoich rolach, recytował wybrane fragmenty swojej ulubionej poezji oraz odpowiadał na pytania gimnazjalistów.W konkusie recytatorskim, który zaproponowali organizatorzy wzięła udział uczennica klasy III Ola Bielecka, przywożąc z Chmielnika stosowne upominki. Natomiast Ola Pobiega zaśpiewała - dedykując aktorowi - utwór Justyny Steczkowskiej, otrzymując od zgromadzonych, gromkie brawa i osobiste podziękowania aktora.

     

    6 listopada br.,uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci pomordowanych w Shoah, Żydów działoszyckich.Tablica została odsłonięta na ruinach synagogi w Działoszycach - mieście, które było znaczącym ośrodkiem populacji żydowskiej.

    Nasi uczniowie byli jedynymi uczestnikami tej uroczystości, spoza gminy Działoszyce i powiatu pińczowskie co odnotowały środki masowego przekazu. Wyjazd był  istotna lekcją regionalnej edukacji historycznej.

  • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości 10.11.2015 r.

         Nasze pokolenie ma szczęście żyć w wolnym kraju i chodzić do szkoły, uczyć się języka polskiego. Wolność jest najważniejszą i najpiękniejszą wartością w życiu ludzkim.

         10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego  Święta Niepodległości. Młodzież naszego gimnazjum pod opieką Pani Beaty Buły i Pana Jarosława Łyko przygotowała dekoracje, scenki, piosenki oraz recytowała wiersze. Występ uświetniły pieśni patriotyczne śpiewane przez naszych wspaniałych wokalistów: Alicję Paczkowską, Olę Pobiegę, Lilianę Małek i Daniela Lisa. Było to ciekawe i wzruszające spotkanie z historią, nadal żywą i miejmy nadzieję, że zapadającą głęboko w serce.

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

         W dniu dzisiejszym w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego.
    Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie. W głosowaniu wzięło udział 97 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Kandydaci zostali wyłonieni na październikowym zebraniu Samorządu Uczniowskiego. Wyboru dokonali przedstawiciele wszystkich klas. Wszystkie oddane głosy były ważne.
    Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

         Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu wchodzą osoby z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

    Mateusz Doroz – przewodniczący

    Alicja Paczkowska – zastępca przewodniczącego

    Liliana Małek - skarbnik

    Natalia Pluta - sekretarz

    Daniel Lis - sekretarz

    Życzymy im wytrwałości w realizacji zamierzeń i planów.

  • Dzień Edukacji Narodowej - 29.10.2015 r.

        My uczniowie, co pędzimy razem z wiatrem,

    My uczniowie, znamy cały świat.

    My uczniowie wszystko wiemy

    I śpiewamy sobie tak:

    Życie szkolne fajne jest,

    Tu przyjaciół znajdziesz wielu,

    Tu przyjemnie spędzisz czas.

    Kiedy słucham naszej pani,

    Wszystko jasne dla mnie jest,

    Lecz gdy sprawdzian mam napisać

    Wtedy strach ogarnia mnie.

    I choć ściągać nam nie wolno,

    Głośno szeptać, kręcić się,

    To o szkole wciąż myślimy,

    Do niej chodzić nam się chce - wesoło, przy głośno wyklaskiwanym przez wszystkich uczniów rytmie, śpiewała Ala Paczkowska, uczennica klasy IIIb.

         Na zakończenie dzisiejszych zajęć dydaktycznych uczniowie z klasy II przygotowali akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

         Przedstawili zabawne, przepełnione humorem scenki z życia szkoły. Wróżka-czarodziejka, Ola Płatek, podała ekstremalny przepis na doskonałego nauczyciela. Nie zabrakło wierszowanych życzeń, oczywiście z przymrużeniem oka, dla każdego belfra. Uczennice klasy III, Alicja Paczkowska i Ola Pobiega, przepięknie wyśpiewały wesołe piosenki o tematyce związanej z życiem ucznia w szkole. Na ręce Dyrektora, Pana Roberta Lalewicza, przedstwiciele uczniów złożyli ogromny tort dla wszystkich pracowników Szkoły.

         Dzień Edukacji Narodowej to czas nagród, wyróżnień i odznaczeń dla tych pedagogów, którzy wyróżnili się osiągnięciami w pracy na rzecz szkoły. W tym roku do tych szczęśliwców należą: Pani Beata Buła, Pani Agata Pasternak otrzymały Nagrody Wójta,  Pan Robert Lalewicz, Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Pan Krzysztof Nurkowski, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

  • Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

        12 października 2015 roku 36 uczniów naszego gimnazjum wyjechało na pięć dni do  Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach projektu edukacyjnego "Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych. Projekt realizowany był przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Uczniowie mieli prowadzić badania terenowe pod okiem nauczycieli i pracowników dydaktycznych.

         Niestety, pogoda spłatała wszystkim figla i wyjazd na zieloną szkołę bardziej przypominał pobyt na białej szkole. Założenia projektu, czyli ćwiczenia i zabawy terenowe w oparciu o przygotowany przez Fundację program edukacyjny, stały się w znacznej mierze niewykonalne ze względu na zamknięte szlaki. Nie zniechęciło to jednak uczniów, którzy aktywnie zaangażowali się we wszystkie przedsięwzięcia organizowane przez nauczycieli, którzy wspólnie z pracownikami Ojcowskiego Parku Narodowego na bieżąco zapełniali każdy dzień ciekawymi atrakcjami. Wspomnieć należy o wizycie w Muzeum Przyrodniczym im. Wł. Szafera w Ojcowie, o wędrówce Doliną Prądnika, podczas której degustowali wodę ze Źródełka Miłości. Obejrzeli kaplicę "Na Wodzie", Maczugę Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale. Niezapomnianym przeżyciem była wyprawa do Jaskini Nietoperzowej w Jerzmianowicach. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym w Ojcowie obejrzeli wiele filmów o zwierzętach zamieszkujących OPN. Relacje z pobytu, swoje obserwacje i spostrzeżenia uczniowie zamieścili na specjalnie dedykowanym profilu Misja Przyroda na Facebooku.

         Zawsze, kiedy pojawiają się trudności, możemy liczyć na zrozumienie i życzliwość Pani Marii Kasperek, wójta gminy Czarnocin. Tak było i tym razem - Pani Wójt sfinansowała nam całodniowy wyjazd do Krakowa. Mimo wietrznej i deszczowej pogody, uczniowie zwiedzili Kopiec Kościuszki, a w zabytkowych wnętrzach Fortu obejrzeli wystawy związane z historią Tadeusza Kościuszki, poznali sekrety Twierdzy Kraków, a w galerii figur woskowych "spotkali się" z najwybitniejszymi Polakami. Jesteśmy wdzięczni Pani Wójt za urozmaicenie nam pobytu i dostarczenie niezapomnianych przeżyć. Serdecznie Pani dziękujemy.

    A to próbka wierszy ułożonych przez młodzież pierwszego dnia pobytu w OPN:

    "Łosice w Zosi''

    Autokarem jechaliśmy od rana ,
    z nieba leciała nam śmietana.
    Dotarliśmy na czas,
    potem Mateusz z Patrykiem poszli w las.

    Nagle, patrzymy,
    za oknem, z nienacka
    bałwan spogląda na nas i mlaska.

    Obiad był pyszny i smaczny,
    dali nam kotleciki oraz ziemniaczki.

    Miło nas powitali
    bo za fajną grupę uznali,
    także uśmiech podarowali,
    więc my się "Łosice" nazwali.

    Pokoje przytulne mamy
    i z chęcią gości zapraszamy,
    bo...
    "Zosia" dużo oferuje,
    z czego młodzież bardzo się raduje.

     

    "Zielona" ?
    Przyjechaliśmy tu z rana,
    We włosach poczuliśmy wiatr.
    Ulepiliśmy bałwana,
    Z przyrodą jesteśmy za pan brat.
    Obiad też przepyszny był,
    Najedliśmy się nim.
    Szybko się z talerzy zmył
    bo bardzo dobry był.
    Świetna także lekcja była,
    Gdy busolą i kompasem
    Obsługiwać nas uczyła.
    Czas wolny mile spędziliśmy,
    Bo w pokojach się świetnie bawiliśmy.
    Wcale się nie nudziliśmy
    i uśmiechy na twarzy mieliśmy.

     

    "Śnieżne nietoperze"

    Dzisiaj rano sobie wstałam,
    i białą krainę ujrzałam.
    Myślę sobie: "Muszę wstawać,
    na "zieloną" buty wkładać".
    W autobusie pełno dzieci,
    biały puszek z nieba leci.
    Droga szybko nam zleciała,
    piękna "Zosia" nas spotkała.
    Pracować z mapą umiemy
    co to kompas też wiemy.
    Azymut dobry wyznaczamy
    o swoje życie się nie obawiamy,
    choć pracę w terenie nas ominęły
    to trzy bałwany przed Zosią stanęły.
    Wojnę na śnieżki wszyscy stoczyli
    na obiad cali mokrzy wrócili.

         Na zakończenie pobytu wszystkie grupy wykonały przepiękne prace plastyczne pod hasłem: "Migawki z zielonej szkoły", które podarowali pracownikom Centrum Edukacyjno-Muzealnemu.

     

  • Wycieczka do Kielc i udział w III Charytatywnym spacerze z kijkami - 5.09.2015 r.

         W sobotę, 5 września, już po raz trzeci, odbył się charytatywny spacer z kijkami, który ma na celu popularyzację tej formy rekreacji.

         Udział w Charytatywnym spacerze był okazją do wędrówki po ciekawych miejscach stolicy naszego województwa. Uczniowie zwiedzili barokowy pałac w Kielcach, byłą rezydencję biskupów krakowskich. Jest to najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z 1 poł. XVII wieku w Polsce,  położona na wzgórzu zwanym zamkowym i otoczona kamiennym murem

    W Muzeum Narodowym zwiedzili wystawę, ceramiki z Ćmielowa, na której została zaprezentowana znaczna część największej w Polsce, liczącej ponad 1400 zabytków, kolekcji.  Na ekspozycji mogli podziwiać ponad 600 muzealnych zbiorów i każdy zrobił na nich niemałe wrażenie.

    Zwiedzili także ozdobny Włoski Ogród znajdujący się po zachodniej stronie Pałacu, powstały  na wzór zamkowych ogrodów, które sytuowano wewnątrz obronnych murów.

    W roku 2003 dokonano rekonstrukcji ogrodu przywracając mu układ z XVII wieku, zaś same kwatery zostały odtworzone do stanu jaki istniał w pierwszej połowie XVIII wieku. Wokół środkowej części ogrodu nasadzono jabłonie, a całość została otoczona grabowymi alejkami, po których poranne wędrowanie było treningiem przed spacerem z kijkami. Niełatwo było przejść obojętnie obok suto zastawionych  na pałacowym dziedzińcu stołów, przygotowywanych na rodzinny piknik. Miłe Panie ugościły więc wszystkich świeżutkimi bułkami z „bogatą wkładką” i obdarowały pamiątkowymi filiżankami.

    I choć różnorodne atrakcje pikniku nęciły każdego, udaliśmy się na stadion, by wziąć udział w akcji III Charytatywnego spaceru z kijkami.

    Organizatorem wydarzenia była Fundacja imienia Lucjana Łacha „Niesiemy Pomoc” wraz ze Stowarzyszeniem „Biegacz Świętokrzyski” oraz „Biegam Bo Muszę”. I  po raz trzeci nie zabrakło w tej akcji naszych uczniów i nauczycieli.

    Start miał miejsce na Stadionie Lekkoatletycznym ul. Leszka Drogosza 1 o godzinie 12.00, a poprzedził go trening prawidłowego chodu z kijkami. Następnie uczestnicy przeszli 4 km urokliwymi dróżkami Krajobrazowego Parku.

  • Narodowe Czytanie - 4.09.2015 r.

    Narodowe Czytanie - 4.09.2015 r.

         Już po raz czwarty nasze gimnazjum wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zapoczątkowanej przez Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP. W tym roku odbyło się ono w piątek, 4 września 2015 roku, punktualnie o godzinie 12.00

         Akcja ma na celu popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł oraz promowanie kultury żywego słowa. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa. Bohaterem akcji był zatem pisarz, stawiający uniwersalne pytania, dotyczące zarówno egzystencji jak i życia społeczno-politycznego.

         Powieść Bolesława Prusa ukazuje polską waleczność, romantyczny patriotyzm, ale także  codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto więc posłuchać tego, co mają nam do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć.

         Wspólne czytanie powieści rozpoczęła Pani Maria Kasperek, wójt gminy Czarnocin wespół z Panią Jadwigą Michalczewską, dyrektorką Gminnej Publicznej Biblioteki i Panią Magdaleną Cieśniarską, prowadzącą Filię Biblioteczną w Michałowicach. Następnie usłyszeliśmy piękną interpretację fragmentów powieści zaprezentowaną przez uczniów gimnazjum. Miłym dla ucha ozdobnikiem była także melancholijna muzyka z polskiego serialu "Lalka" stworzona przez kompozytora Andrzeja Kurylewicza, której dźwięki zainicjowały wspólne czytanie i umilały przerwy między kolejnymi fragmentami.
     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Cieszkowach
    Cieszkowy 30, 28-506 Czarnocin
  • 413512025

Galeria zdjęć