Reprezentacja naszej szkoły w sładzie: Julia Kocel, Filip Sagan - klasa IIIb gimnazjum oraz Mateusz Tomasik klasa VII SP zakwalifikowała się do Eliminacji okręgowych (drugiego stopnia) Szkolnej Olimiady Przedsiębiorczości. Uczniowie uzyskali najwyższy wynik w eliminacjach szkolnych, które odbyły się 10 stycznia 2018 r. 3-osobowe Reprezentacje szkół w dziesięciu wirtualnych okręgach będą prowadzić zmagania i rywalizować między sobą w interaktywnej grze manedżerskiej. Gra składa się z 7 rund i polega na prowadzeniu wirtualnego przedsiębiorstwa. Celem gry jest takie podejmowanie decyzji o kierunkach jego rozwoju, aby uzyskać jak najwyższe wyniki w rankingach i nie zbankrutować. Start gry nastąpi 12 kwietnia 2018 r.
Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości to pierwsze w Polsce ogólnopolskie zawody dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas 7 szkoły podstawowej którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii. Głównym celem Olimpiady jest zainteresowanie uczniów tematyką ekonomiczną oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych, umożliwiających młodzieży gimnazjalnej korzystanie z szans, jakie tworzy współczesna gospodarka.
W dniu 14.03.2018 r. uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz absolwenci szkoły w Cieszkowach odwiedzili siedzibę Telewizji Polskiej w Krakowie i wzięli udział w nagraniu programu „Kocham Cię, Polsko!” Program prowadziła Barbara Kurdej-Szatan. Uczniowie naszej szkoły kibicowali drużynie Tomasza Kamela w której wystąpili aktorzy serialu „Za marzenia” : Anna Karczmarczyk, Maja Bohosiewicz i Maciej Radel. W skład zespołu Antonirgo Królikowskiego wchodzili : Julia Wieniawa, Marcelina Zawadzka i Mateusz Szymkowiak. Rywalizacja pomiędzy drużynami była zacięta. W jednej z konkurencji - polszczyzna - udział wzięła absolwentka naszej szkoły Aleksandra Sambór, przyczyniając się do uzyskania znacznej liczby punktów. Gościem specjalnym był Michał Szpak, który wykonał swój najnowszy utwór.
Pływanie jest doskonałą formą ruchu. Nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Wiedzą o tym także rodzice uczniów klasy I. Oni to właśnie zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dla dzieciaków nauki pływania. Pani Maria Kasperek, Wójt Gminy Czarnocin, wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Od początku marca pierwszaki co dwa tygodnie wyjeżdżają do Kazimierzy Wielkiej na basen i tam pod okiem instruktorów zaprzyjaźniają się z wodą i uczą pływać. Okazało się, że wielu z nich nigdy wcześniej nie było na basenie.
Zarówno instruktorów jak i przejazdy dzieci opłacane są z funduszu Urzędu Gminy.
W ostatni piątek, Marysia Kozłowska, uczennica kl.III b naszego gimnazjum, była autorką wzruszającej uroczystości.
Podziękowała nauczycielom, którzy wspomogli ją finansowo w zakupie nowego wózka inwalidzkiego, wręczając - na uroczystym, szkolnym apelu - stosowne podziękowania. Były też dyplomy dla pastorów, dr Tomasza Mańko i Janusza Putowskiego, którzy ostanio odwiedzili nasza szkołę i też wspomogli, zakup dla Marysi.
Natomiast, dyrektor Robert Lalewicz, podziękował Szkolnemu Kołu Wolontariuszy za udział w zbiórce żywności, w kazimierskich marketach, na rzecz kieleckiego Banku Żywności, przy współpracy gminnego ośrodka, Caritas.
Po kolejny w roku bieżacym uczniowie Szkolnego Koła Wolonatariatu przy naszej szkole, uczestniczyli w zbiórce żywności, we wspólpracy z gminnym oddziałem Caritas w Czarnocinie.
W dniach 9/10 marca w kazimierskich sklepach Biedronka i Tesco uczestniczyli:
Wiktoria Kowalska, Roksana Bugaj,Sandra Futrzyńska, Julia Wojas, Aleksandra Adamczyk, Patrycja Bicz, Angelika Makuch, Patrycja Szczypiór, Julia Kocerba, Mateusz Mysiakowski, Martyna Bicz, Maria Kozłowska, Julia Sambur, Anna Włodarska, Natalia Zając, Kaja Dembowski i Wiktoria Sambur.
Marysia Sobieraj z wyróżnieniem
W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach 14 marca 2018 r. odbyły się eliminacje dla województwa świętokrzyskiego IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.
Udział zgłosiło 48 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Jury wyłoniło trzy finalistki: Klaudię Kołodziej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie, Julię Struską ze Szkoły Podstawowej w Oksie oraz Natalię Wardę z Gimnazjum w Pińczowie oraz wyróżniło Natalię Cych (Szkoła Podstawowa w Oksie), Mateusza Kwiatka (Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach), Julię Łatę (Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim), Karolinę Prusicką (Gimnazjum Publiczne w Sobkowie), Damiana Ryczkowskiego (Technikum nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim), Marię Sobieraj (Szkoła Podstawowa w Cieszkowach) i Julię Wąsik (Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli).
Serdecznie dziękujemy Annie Antoniewicz oraz Bartłomiejowi Cabajowi, aktorom z Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którzy stanowili podstawę naszego jury.
Opiekunem uczennicy był pan Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i WOS.
IPN Kielce
W dniu 6.03.18r. wraz z koleżankami przekazywałyśmy paczki, dla dzieci z Domu Dziecka w Kazimierzy Wielkiej. Były to prezenty pochodzące od ewangelików z Niemiec.Czułyśmy się zaszczycone, że mogłyśmy przekazać te dary biednym dzieciom.
Natalia Zając, kl.II Gimnazjum
Dnia 6 marca 2018 roku wraz z Olą Adamczyk, Marią Sobieraj, Kają Dębowską i Natalią Zając odwiedziłyśmy Dom Dziecka w Kazimierzy Wielkiej. Celem naszej wizyty było wręczenie paczek które do naszej szkoły przywiozło dwóch pastorów. Były to paczki od dzieci z Niemiec. Wszyscy razem w kole Wolontariuszy stwierdziliśmy ze lepiej oddać te paczki dziecka które naprawdę tego potrzebują. Cała organizacja zają się Pan dyrektor Robert Lalewicz oraz nasz nauczyciel historii i twórca koła wolontariatu Pan Krzysztof Nurkowski. Pozwoliłyśmy sobie zobaczyć co jest w niektórych paczkach i były to rzeczy do codziennego użytku np; zabawki, ubrania, kosmetyki, książki czy gry. Myślę że dzieci to dobrze wykorzystają.
Gabriela Mróz, kl.II Gimnazjum
W dni dzisiejszym po raz kolejny mieliśmy okazję okazać nasze wielkie serca. Przedstawiciele koła wolontariatu udali się do Domu Dziecka w Kazimierzy Wielkiej, aby obdarować dzieci prezentami, które dotarły do nas prosto z Niemiec. Przedsięwzięcie okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ dzieci były bardzo zadowolone, nie tylko z prezentów, ale również ze spotkania z nami..
Maria Sobieraj, kl.II Gimnazjum
8 lutego, ponownie przybyli do naszej szkoły, pastorzy kościoła zielonoświątkowców(odłam religii protestanckiej), panowie, dr Tomasz Mańko i Janusz Putowski. Było to pokłosie, ubiegłorocznego spotkania z okazji 500lecia Reformacji z 1517 roku.
Ubiegłoroczna, niecodzienna lekcja historii zaowocowała kolejnym spotkaniem.Tym razem nasi goście, będący pod wrażeniem naszej gościnności, postanowili się zrewanżować, przywożąc prezenty dla naszych uczniów.
Prezenty od ewangelików z Niemiec, zostały przekazane na ręce dyrektora szkoły pana Roberta Lalewicza i nauczyciela historii, inicjatora, tego wydarzenia pana Krzysztofa Nurkowskiego.
Wraz z nimi, odbioru prezentów, dokonały uczennice ze Szkolego Koła Wolontariatu, których głos w kwestii dystrybucji, darów z Niemiec, będzie brany pod uwagę.
W zimowy poranek, 23 stycznia, przeżywaliśmy najpiękniejsze chwile. Ich bohaterami byli ukochani Dziadkowie. Licznie zgromadzili się w sali gimnastycznej, by obejrzeć program artystyczny w wykonaniu swoich skarbów – wnucząt. Mali artyści, uczniowie klas I, III i IV oraz wdzięczne przedszkolaki tańczyli, śpiewali, recytowali dla swoich Babć i Dziadziusiów najpiękniejsze słowa wyrażające miłość, wdzięczność i szacunek. Goście z dumą i łezką w oku oglądali występy. Na zakończenie dzieci zaśpiewały swoim Dziadkom gromkie 100 lat i wręczyły śliczne laurki.
Rodzice uczniów przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich. Po uroczystej akademii odbył się Bal przebierańców. Dzieci przeobraziły się w barwne postaci ze swoich ulubionych bajek i pląsały w rytm karnawałowych melodii razem z Babciami i Dziadkami.
W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział także władze Gminy Czarnocin: Pani Maria Kasperek – Wójt Gminy oraz Pan Kazimierz Warszawa – Przewodniczący Rady Gminy.
Pięć pokoleń gościła nasza szkoła na V Noworocznym Spotkaniu Pokoleń, które odbyło się 11 stycznia 2018 r. Przybyły prababcie i przybyli pradziadkowie, babcie i dziadkowie, rodzice, młodzież i dzieci. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, a także pracownicy Kuratorium Oświaty w Kielcach. Prawie trzystuosobowa publiczność z uwagą obejrzała program artystyczny przygotowany przez uczniów.
Najmłodsi, przedszkolaczki i pierwszoklasiści, zaprezentowali tradycyjne jasełka, w których historia narodzenia Jezusa wplotła się w tanecznym krokiem przedstawione radosne kolędy i pastorałki. Występ maluchów oczarował gości.
Młodzież, tradycyjnie już, przedstawiła spektakl współczesny zatytułowany: „Gwiazdy Bożego Narodzenia”. Mogliśmy wszyscy wrócić do początku naszej wiary, by przypomnieć sobie o sprawach istotnych i najistotniejszych. Na scenie wśród postaci królów, pasterzy, zwierząt i mieszkańców miasteczka zwiewnie pląsały radosne gwiazdeczki.
Aktorzy pokazali, że życie wcale nie jest łatwą sztuką, ale czasami nawet odrobina wiary czyni to życie o wiele bardziej znośnym. W codziennym zabieganiu warto zatrzymać się choć na chwilę, by zauważyć tych, którzy są wokół i być może potrzebują naszego wsparcia.
Bożonarodzeniowe przedstawienia publiczność nagrodziła gromkimi brawami, a uczniowie zostali obdarowani przez przedstawicieli władz słodyczami i owocami.
Nie zabrakło także wspólnego kolędowania, a na zakończenie spotkania rodzice częstowali wszystkich przygotowanymi przez siebie smakołykami oraz pysznym czerwonym barszczem.
Zaproszenie
Przeżyte chwile nie giną.
Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości,
By nałożyc się na to, co przeżywamy obecnie.
/Larysa Mitzner/
Dyrekcja, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski
Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Cieszkowach
serdecznie zapraszają
na
V NOWOROCZNE SPOTKANIE POKOLEŃ,
które odbędzie się
w dniu 11 stycznia 2018 roku o godz. 16.00
w budynku szkoły
Jest to konkurs ogólnopolski organizaowany przez Narodowy Bank Polski, a odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Patronem internetowym konkursu jest Plagiat.pl. Kapituła wyróżniłą sześciu laureatów, przyznając trzy wyróznienia i miejsca na podium. Wśród laureatów znalazła się Maria Sobieraj uczennica kl. IIa Gimnazjum w Cieszkowach, która zajęła trzecie miejsce w Polsce.
Konkurs recytatorski poezji Jacka Kaczmarskiego odbył się 5 grudnia 2017 r. w Kazimierzy Wielkiej
W konkursie brały udział gimnazjalistki: Julia Kocel, Marysia Sobieraj i Julita Górniak.
Koncert laureatów i wreczenie nagród miał miejsce 9 grudnia 2017 r. Marysia Sobieraj zajęła II miejsce, zaprezentowała utwory "Astrolog" i "To Twoja Twarz".
GRATULUJEMY
Tadeusz Rogala, pochodzący z Cieszków, zamieszkały w Niemczech, działający w polsko-niemieckmi towarzyskie kulturalnym w Badenii-Witrembergii, pisze o naszej szkole na blogu dla Polonii niemieckiej.
https://ewamaria2013texts.wordpress.com/2018/01/02/na-ponidziu-2/
Mimo, że mieszkamy w województwie świętokrzyskim, bliskość sasiedniego królewskiego miasta Krakowa, robi wrażenie od wieków i jest magicznego miejscem, które przyciąga siłą zabytków, kultury, handlu i szeroko rozumianego, niecodziennego piękna. Dlatego wycieczki do Krakowa są stałym elementem naszych szkolnych wypraw i edukacji humanistycznej. Wszak etnograficzne to my Krakowiacy Wschodni..
8 grudnia, postanowiliśmy odkryć nowe, dotychczas nie zbadane przez naszą szkolną społeczność, miejsca.
Ruszyliśmy w 35 uczniów, pod kierownictwem p.Krzysztofa Nurkowskiego, przy pomocy opiekunów p.Doroty Różyckiej i nauczycielki - emerytki, p.Barbary Chabinki w nowe, dotychczas nie ekspolorowane przez nas miejsca, historycznego Krakowa.
Głównym celem naszej wyprawy, stała się Pracowna i Muzeum Witrażu, mająca siedzibę na Alei Zygmunta Krasińskiego 23, vis a vis, Muzeum Narodowego, legendarnego kina Kijów, oraz klubu jazzowego Kornet, gdzie grywał słynny, nie mniej legendarny krakowski zespół jazzowy, Old Metropolitan Band - mająca przeszło 100-letnia tradycję, instytucja związana - jako jedyna w Polsce - z wykonawstwem witraży, z którym związane są nazwiska Stanisława Wyspiańskiego, czy Józefa Mehoffera, a także urodzonego w Cieszkowach w 1877 roku, prof.Karola Frycza.
Obejrzeliśmy, na specjalnej lekcji muzealnej ,technologiczny proces tworzenia witraży, in statu nascendi(w trakcie dziania się), dowiedzieliśmy się od muzealników o historii tego miejsca i tradycji tworzenia witraży krakowskich.
Następnie udaliśmy się ul.Smoleńsk na Planty, do legendarnego miejsca,na ulicy Franciszkańskiej 3 do siedziby krakowskiej kurii metropolitalnej, miejsca gdzie do 1978 roku, zmieszkiwał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
W siedzibie krakowskiego oddziału, tygodnika katolickiego "Gość Niedzielny", spotkaliśmy się z redaktorem Bogdanem Gancarzem, przyjacielem z okresu studiów, naszego nauczyciela historii, ktory serdecznie nas powitał i obdarował materiałami reklamowymi wydawnictwa.
Następnie, wróciliśmy na Planty, przechodząc obok, kościoła o.franciszkanów, niestety nie udało się nam zwiedzić tego miejsca, gdyż trafiliśmy na mszę z okazji Święta Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, i zwiedzanie ze względów oczywistych, było ograniczone, dalej, drogą, u stóp Wawelu, ulicą Kanoniczą, przed skromną fasadę romańskiego kościółka Św.Idziego, udaliśmy się na tzw. Drogę Królewską, do kościoła barokowego - pierwszego w Polsce, utworzonego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesu, pod wez. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, do nowego tworzonego polskiego panteonu, gdzie w jego podziemiach, znajdują się sarkofagi m.in.ks.Piotra Skargi Pawęskiego, słynnego XVII-wiecznego kaznodziei, a gdzie przed kilku laty,(2013) złożono ciało, wybitnego pisarza, Sławomira Mrożka.
Dodajmy, że pogrzeb pisarza, był zorganizowany w iście staropolskim stylu, trumnę ciągnęło kilka par koni, przez cały krakowski Rynek, na miejsce spoczynku na ulicy Grodzkiej. Mrożek, jego pogrzeb, zapoczątkował istnienie nowego polskiego panteonu.
Kolejnym punktem naszego ekspolorowania krakowskiego bruku, było zwiedzanie Krypty Zasłużonych - co jest bardzo istotne w świetle, obchodzonej uroczyście 110 rocznicy śmierci, "czwartego wieszcza", Stanisława Wyspiańskiego - którego trawestacją cytatu, "teatr mój widzę ogromny" zatytuowaliśmy nasz wpis - w kościele o.paulinów, na Skałce, miejscu śmierci i wiecznego spoczynku, św.Stanisława w XI wieku.
Następnie przeszliśmy krakowski Kazimierz, przez Plac Wolnica, gdzie obejrzeliśmy sztuczne lodowsko, przez ulicę Bożego Ciała, udaliśmy się pod legendarny klub "Piekny Pies", gdzie przy dużym szczęściu można spotkać, znanego poetę i rockmana, Marcina Świetlickiego .
Dalej, objawiła nam się fasada, żydowskiej synagogi Tempel, słynny na krakowskim Kazimierzu, handlowy Plac Nowy z klubem Alchemia i meandrując uliczkami, dawnej dzielnicy żydowskiej, obecnie, najmodniejszej dzielnicy Krakowa, udaliśmy się na posiłek do galerii handlowej Kazimierz.
Aleksandra Adamczyk, kl.IIa
W dniu 08.12.17 r. byliśmy na wycieczce w Krakowie. Odwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc między innymi Muzeum Witrażu. Oglądaliśmy prezentacje na temat Jana Matejko i Stanisława Wyspiańskiego, dzięki prezentacji dużo wiedzieliśmy się na ich temat.To miejsce wywarło na mnie bardzo duże wrażenie. Dzieła, które widzieliśmy były niesamowite.
Dowiedzieliśmy się dużo rzeczy np. to jak robi się takie witraże. Odwiedziliśmy także redakcję " Gościa Niedzielnego". Wszyscy otrzymaliśmy drobne upominki. Byliśmy także w podziemiach kościoła św.Piotra i Pawła. Ruszyliśmy w dalsza drogę na Skałkę. Następnie szliśmy przez Kraków do galerii Kazimierz. Było bardzo fajnie, cieszę się, że mogłam być na tej wycieczce.
Kacper Łączyk, Klasa III a
8.12.2017 roku udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Byliśmy pilnowali przez 3 wspaniałych nauczycieli, gdzie jeden nauczyciel, już nie uczył w szkole,a i tak postanowił się wybrać aby poczuć, jak to było z nastolatkami.
Nasze zwiedzanie Krakowa zaczęliśmy od pójścia do Muzeum Witrażu w Krakowie. Poznaliśmy tam jak się wytwarza kolorowe szkło oraz jak są robione witraże. Następnie po wyjściu z jakże cudownego muzeum poszliśmy do kolegi naszego, Profesora Krzysztofa Nurkowskiego a mianowicie do redakcji, tygodnika "Gość Niedzielny". Jak weszliśmy do budynku bardzo serdecznie nas przywitał i chwilę rozmawiał z nami oraz opiekunami.
Po wszystkim dostaliśmy upominek. Następnie poszliśmy do kościoła, o.franiszkanów, po drugiej stronie ulicy, lecz nie mogliśmy wejść do niego . Po tym jak nas nie udało się ze względu na uroczystość religijną, wejść do franciszkanów, poszliśmy do innego kościoła, na ulicy Grodzkiej, z podziemiami i gdzie byli pochowani zasłużeni ludzie. Potem udaliśmy się na Skałkę w Krakowie .
Pochowani tam ludzie byli wybitnymi Polakami, twórcami kultury religijnej i narodowej . Na koniec, przechadzaliśmy się po Krakowie gdzie widzieliśmy sławny klub muzyczny, "Piękny Pies " .
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w galerii Kazimierz. Dostaliśmy tam 2 godziny wolnego. Po wizycie w galerii, wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do domu.
Wycieczka bardzo mi się podobała. Poznaliśmy dużo ciekawych rzeczy. Jakbym mógł, to wybrał bym się jeszcze raz .
Weronika Cicha, Klasa III b
8 grudnia wraz w trójką opiekunów w tym z Panem Krzysztofem Nurkowskim wybraliśmy się do Krakowa. Naszym szczególnym celem było zwiedzenie galerii witrażu gdzie obejrzeliśmy filmik jak powstaje szkło oraz prezentację multimedialną o wybitnych witrażystach, Stanisławie Wyspiańskim oraz Józefie Mehofferze. Po krótkim wstępie, przystąpiliśmy do zwiedzania galerii, dowiedzieliśmy się między innymi jak powstaje witraż. Po wyjściu z pracowni udaliśmy się w odwiedziny do redaktora gazety,,Gość Niedzielny'', od którego otrzymaliśmy drobne upominki.
Poźniej przeszliśmy do krypt wybitnych Polaków na Skałce. Na samym końcu mieliśmy czas dla siebie więc poszliśmy do galerii Kaźmierz coś zjeść i chwilę odpocząć po czym wróciliśmy do domu. Wycieczka mimo iż dla wielu okazała się być sprawdzianem wytrzymałości fizycznej, była ciekawa, edukująca oraz spędzona w miłym towarzystwie.
Julia Kocel, Klasa III b
Podczas wycieczki miałam okazje odwiedzić wiele miejsc, w których do tej pory jeszcze nie byłam. Powiększyła się dzięki temu moja wiedza historyczna oraz artystyczna. Oprócz tego lekcja muzealna w Pracowni i Muzeum Witrażu z pewnością poszerzyła moje horyzonty, a co najważniejsze była niezwykle ciekawa oraz inspirująca. Dowiedziałam się mnóstwo na temat historii witrażu oraz samego procesu tworzenia witraży. Odkryłam dzięki temu wiele na temat takich artystów jak Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer. Wizyta w redakcji Gościa Niedzielnego pokazała nam od kuchni pracę redaktorów gazety. Zostaliśmy tam także obdarowani niewielkimi upominkami. Spacer po Kazimierzu pokazał nam przepiękną, krakowską sztukę na ulicy. Wszystkie ulice opowiadały odmienne historie, obok których nie dało się przejść obojętnie. Najbardziej w tej wycieczce podobało mi się odwiedzanie miejsc nieszablonowych, które jednocześnie zapierały dech w piersiach.
Zbliża się 5 grudnia. Ten dzień, od wielu lat, obchodzony jako Dzień Wolontariusza, czyli świeta ludzi, którzy swój wolny czas poświęcają dla dobra publicznego(pro publico bono), działając na rzecz biednych, poszkodowanych, potrzebujących czy dyskryminowanych.
Miłym akcentem naszej szkoły - której uczniowie i nauczyciele od lat działają na rzecz upowszechniania tej cywilizacyjnej formy wsparcia potrzebujących i pożytecznego, publicznego zaangażowania społecznego - był udział naszych uczennic, w światecznej zbiórce żywności, dla Banku Żywności w Kielcach, w dniach 1 i 2 grudnia br., w marketach w Kazimierzy Wielkiej.
Lokalny odział Caritas w Czarnocinie i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, przy Urzędzie Gminy Czarnocin, zaproponowały naszej szkole, uczniom i uczennicom, udział w tym działaniu.
Na odzew nie trzeba było długo czekać i uczennice klas drugich i trzecich naszego gimnazjum: Kaja Dembowska, Natalia Zając,Anna Jaworska, Karolina Kuliś, Gabriela Mróz, Aleksandra Adamczyk, Wiktoria Kowalska, Julia Kocerba, Roksana Bugaj, Ewelina Mucha, Angelika Makuch, Wiktoria Sambur i Patrycja Bicz, zgłosiły się do dyrekcji szkoły, aby dołożyć swój udział w empatycznym łańcuchu dobrych i zaangażowanych serc.
Wiktoria Sambur, klasa IIIb
Święta to czas, w którym rodzina łączy się i jednoczy poprzez wspólne, magiczne chwile takie jak : dzielenie się opłatkiem, zasiadanie do wspólnej wieczerzy. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia i mogą sobie na to pozwolić. Dlatego postanowiłam przyłączyć się jako wolontariuszka do XXI świątecznej zbiórki żywności.
Akcja zorganizowana była przez Kielecki Bank Żywności i odbyła się w dniach 1-3 grudnia, na terenie sklepów spożywczych w Kazimierzy Wielkiej. Razem z moimi koleżankami zachęcałyśmy klientów marketów do wsparcia naszej aktywności i pomocy potrzebującym. Nieuniknioną sytuacją było zderzenie się z odmiennym zdaniem na temat tej działalności, lecz musimy przyznać, że zdarzało się to wyjątkowo rzadko. W większości otaczało nas zacne grono dobrych ludzi, pragnących podzielić się swoim dobrym sercem z innymi. Dzięki ich dobrej woli, magia świąt zagości w wielu domach w Polsce.
Dziękujemy!
Anna Jaworska, klasa II a
W dniach 1-3 grudnia uczniowie gimnazjum im, Armii Krajowej w Cieszkowach wzięli udział w zbiórce żywności dla potrzebujących rodzin. Zbiórka miała za zadanie zebrać jak największą ilość środków żywności, która potem miała trafić do różnych domów. Ja i inne uczennice stałyśmy w różnych sklepach spożywczych w Kazimierzy Wielkiej. Rozdawałyśmy ulotki i zachęcałyśmy do kupna dodatkowego produktu spożywczego. Większość osób zrobiło na mnie duże wrażenie, ponieważ kupując jedzenie znacznie większą część oddawali do koszyków dla potrzebujących. Oczywiście zdarzały się osoby, które nie brały ulotek oraz nie chciały wysłuchać co chciałyśmy im powiedzieć. Na szczęście zebrałyśmy dużą ilość produktów. Dzięki tej zbiórce zauważyłam jakie wielkie serce mają ludzie, którzy chcą podzielić się z innymi swoją żywnością i zrobić im mały prezent na święta. Bardzo spodobała mi się ta akcja i na pewno w przyszłym roku z chęcią wezmę udział. W imieniu potrzebujących wszystkim dziękujemy.
Ewelina Mucha, Klasa IIIb
W dniach od 1do 3 grudnia 2017 roku odbyła się XXI świąteczna zbiórka żywności, zorganizowana przez kielecki Bank Żywności. Kilka uczennic z naszej szkoły im. Armii Krajowej w Cieszkowach wzięło udział jako wolontariusze . Akcja zlokalizowana była w marketach w Kazimierzy Wielkiej, zachęcaliśmy ludzi robiących zakupy, aby przyłączyli się do pomocy dla potrzebujących. Z uśmiechem na twarzy patrzyliśmy jak inni przyłączali się do tej akcji z miłą chęcią.
Gabriela Mróz, Klasa IIa
W dniach 1-3 grudnia 2017 roku wraz z koleżankami brałyśmy udział w Świątecznej Zbiórce Żywności. Stałyśmy w dwu, trzy osobowych grupach stałyśmy przy wejściach do popularnych sklepów. Ludzie bardzo chętnie wrzucali nam produkty do koszyków. Cieszyliśmy się, że mogłyśmy komuś w ten sposób pomóc. Odczuwałyśmy co prawda zmęczenie - stałyśmy aż 4 godziny! Ale w obliczu takiego przedsięwzięcia nawet zmęczenie potrafiło odpuścić. Ludzie na prawdę są wyrozumiali i życzliwi, myśle że zebrane produkty na pewno urozmaicą święta wielu rodzin.
Patrycja Bicz, Klasa IIIa
W ostatnim czasie nasza szkoła wsparła, poprzez wolontariuszy, akcję zorganizowaną przez Kielecki Bank Żywności. Bardzo chętnie my, uczennice naszego gimnazjum, w dniach 1-3 grudnia, stałyśmy jako wolontariuszki w różnych supermarketach na terenie Kazimierzy Wielkiej. Rozdawałyśmy ulotki i opowiadałyśmy ludziom dlaczego warto pomagać w tej akcji i jak ogromną wartość ma dla najbiedniejszych takie wsparcie. Każdy produkt się liczył. Ludzie na całe szczęście okazali się bardzo hojni w darach. Bardzo mi się to podobało i sama postanowiłam wesprzeć nas i zakupić kilka dodatkowych produktów do koszyka. Mam nadzieje, że pomogłyśmy wielu rodzinom i w następnych latach młodsi koledzy będą kontynuować tą akcję.
W dniach 1-3 grudnia nasza szkoła wspierała, poprzez wolontariuszy akcje zorganizowaną przez Kielecki Bank Żywności. Uczennice z naszego gimnazjum zbierały produkty w różnych supermarketach na terenie Kazimierzy Wielkiej.Zachęcałyśmy ludzi do pomocy rozdając ulotki. Ja także kupiłam kilka produktów, aby wesprzeć nasza akcję.Okres przedświąteczny to najlepszy czas do okazywania dobroci i robienia dobrych uczynków. Dlatego po tej akcji czuję dumę, że mogłam razem z koleżankami pomóc potrzebującym.
Kaja Dembowska , klasa IIa
W dniu 2.12.17r. wraz z koleżanką, Natalią Zając, brałam udział w akcji Charytatywnej Caritasu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W ramach wolontariatu zbierałyśmy różne produkty żywnościowe w sklepie ,,Stokrotka’’ w Kazimierzy Wielkiej,aby obdarować później nimi potrzebujących biednych ludzi. Zauważyłyśmy, że w ten czas przedświąteczny wszyscy byli bardzo otwarci i hojni.
Liczne składane produkty żywnościowe świadczyly o tym, że nikomu nie jest objetny los drugiego człowieka. Mimo, że padał śniegi było mroźno, to wszyscy mieli gorące serca. Ludzie się do nas uśmiechali i dziękowali nam za zaangażowanie. Byłyśmy bardzo dumne i czułyśmy się wyróżnione, że możemy pomóc ludziom, którzy tego potrzebują, że dostarczamy radości i spełniamy choć trochę ich marzenia.
Dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas: I i III uczestniczyli w pokazowej lekcji bezpieczeństwa na drodze. Pod czujnym okiem Pani Marii Kasperek - wójt gminy Czarnocin, Pana Kazimierza Warszawy - przewodniczącego Rady Gminy oraz Pana Roberta Lalewicza - Dyrektora Szkoły, młodszy aspirant Adam Janicki wprowadzał dzieci na drogę. Zwracał uwagę na niebezpieczeństwa, przypominał zasady bezpiecznego korzystania z drogi, znaczenie sygnalizatorów. Uczniowie mogli wcielić się w rolę zarówno kierowcy jak i pieszego. Każdy mógł "pojeździć" policyjnym autem - ta zabawa najbardziej zaabsorbowała dzieciaki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "gadżety", które w swojej pracy wykorzystują policjanci, m.in. kajdanki, lizak policyjny, alkomat oraz lampka do zatrzymywania pojazdów. Na podsumowanie zdobytych wiadomości wszyscy z wielkim zaangażowaniem układali puzle ze znakami sygnalizacyjnymi. Panu aspirantowi dzielnie pomagały Panie: Małgorzata Pieron i Marlena Bartela.
"Listopad to niebezpieczna dla Polaków pora". Pod tym - przekornym i prowokującym do myślenia o polskości i meandrach historii narodowej - hasłem, uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieszkowach i Gimnazjum, świętowali Narodowy Dzień Niepodległości, czyli 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i 123 latach niewoli zaborczej.
Głównym punktem scenografii była postać Chochoła z dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, którego wieloznaczna symbolika, została omówiona przez Pana Krzysztofa Nurkowskiego, nauczyciela historii, pomysłodawcę scenografii i scenariusza.
Uczniowie przypomnieli, przedwojenny z 1926 roku, utwór Artura Oppmana( Or-Ota), "Abecadło Wolnych Dzieci", który był zapomniany przez okres PRL, a wznowiony w formie reprintu w 1989 roku, na progu przemian ustrojowych.
Każdy z 24 uczniów biorących udział w przedstawieniu, w formie wizualnej, infograficzej i recytatorskiej, wcielał się w daną postać z wybranej epoki historycznej, przypominał ją w świetle wydarzenia swojego czasu, który opisywany był przez poetę.
Uroczysty apel był okazją do refleksji na temat współczesnego patriotyzmu. Po wystąpieniu nauczyciela historii, który omówił aspekty kulturowe i historyczne, 11 listopada 1918 roku, głos zabrał Pan Dyrektor Robert Lalewicz, którego refleksje dotyczyły bieżących zagadnień i rozumienia współczesnego polskiego patriotyzmu i szeroko rozumianego, humanitaryzmu.
Występom recytatorskim asystował chór szkolny, kierowany przez Pana Jarosława Łyko, nauczyciela muzyki.
W czwartkowy ranek 9 listopada uczniowie klasy I, III i IV wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Miechowa. I choć listopadowy czas nie jest odpowiedni na wyprawy, bo i pogoda niepewna i dzień krótki, to plany wycieczkowe były obszerne, a każda godzina wypełniona atrakcjami.
Na początek to, co dzieciaki uwielbiają najbardziej - Sala gier i zabaw RiO. Zjeżdżalnie, suche baseny z podświetlanymi kulkami, pneumatyczne armatki, wesoła karuzela i istna dżungla przeszkód w postaci kładek, sopli, równoważni, zjazdów, tuneli, wałków. Pokonanie całego labiryntu było nie lada wyzwaniem, które gwarantowało niezwykłą dawkę energii. Dzieci, ba!, nawet wychowawcy przemykali z kocią zwinnością między przeszkodami i zatapiali się w kolorowych kuleczkowych basenach, wylatując z krętych zjeżdżalni. Były także interaktywne gry manualne i elektroniczne. A kiedy zabrakło siły, miłe Panie z bawialni serwowały soczki i smakołyki dla ochłody i wzmocnienia. Wizyta w miechowskim RiO z pewnością pozostawi w pamięci dzieci niezapomniane wrażenia.
Kolejnym etapem było zwiedzanie Fabryki Bombek "Decora". Każde dziecko miało okazję samodzielnie udekorować szklaną kulę, by w domu pokazać rodzicom swoje dzieło. Jak na pierwszy raz, efekt końcowy był świetny. Uczniowie poznali także proces tworzenia ozdób choinkowych, które przybierają kształty nie tylko tradycyjnych okrągłych bombek, najczęściej wieszanych na choinkach, ale również kształty zwierząt, postaci bajkowych, instrumentów muzycznych, ludzi różnych zawodów i wiele innych. Z wielkim zainteresowaniem podglądali pracowników, którzy rozgrzewali szklane rurki, by w odpowiednich formach wydmuchać przeźroczyste kształty. Na zakończenie odwiedzili sklep, w którym z wielkim trudem wybierali tę najpiękniejszą dla rodziców bombkę, wszystkie bowiem kusiły swymi kolorami, kształtami i blaskiem.
Po takich atrakcjach trzeba było się posilić, by sprostać kolejnemu wyzwaniu. Obiadek był pyszny, bo dla każdego coś dobrego i dalej w drogę. W wyśmienitych nastrojach dojechaliśmy do Racławic, a dokładnie do Janowiczek, gdzie 223 lata temu rozegrała się bitwa pod Racławicami. Stanęliśmy u stóp wzgórza zwanego Zamczyskiem, by wspiąć się na sam szczyt kopca Kościuszki. Nie było łatwo, ale dla takich dzielnych piechurów pokonanie wzgórza to kolejna dobra zabawa. Po krótkim odpoczynku między potężnymi pięcioma lipami, z nowym zapasem sił, dotarliśmy do celu. Widok rozciągających się pól, lasków, wzgórz i dolinek zapierał dech w piersi. A po zejściu z kopca starczyło jeszcze sił, by urządzic wyścigi do potężnego pomnika Bartosza Głowackiego, jednego z kosynierów, gaszącego lont armaty czapką. Ogrom postaci Głowackiego i samej armaty zrobił na uczniach ogromne wrażenie.
Zwiedziliśmy jeszcze zabytkowy dwór w Janowiczkach, z dokładnością badacza obejrzeliśmy ponad 300-letnią lipę rosnącą na terenie parku dworskiego, pod którą prawdopodobnie po bitwie odpoczywał sam Tadeusz Kościuszko.
Zaczęło się zmierzchać, więc trzeba było wracać, a w drodze powrotnej wszyscy radośni i zadowoleni snuli już plany kolejnej wycieczki.
Z okazji 500 lat Reformacji w kościele chrześcijańskim, z inicjatywy Krzysztofa Nurkowskiego, nauczyciela historii, przy wsparciu Dyrektora Roberta Lalewicza, doszło do naszej szkole do niecodziennego spotkania. Przybyli do nas pastorzy, kościoła protestanckiego, a ściślej jego odłamu zielonoświatkowców, Panowie Janusz Putowski i dr Tomasz Mańko.
Goście - na spotkaniu z uczniami - omówili historię i zasady wiary w religiach protestanckich. Kilkugodzinne spotkanie, poświęcone kościołowi zielonoświątkowców, obejmowało genezę religii luterańskiej, zasady i żródła wiary, tradycję kościołów protestanckich i polskie aspekty kulturowo-historyczne, tej konfesji.
Cieszkowy są dobrym miejscem do debaty religijnej gdyż w wiosce znajduje się zbór ariański z XVII wieku, będący artefaktem polskiej odmiany protestantyzmu, tzw.braci polskich, a także, zamieszkiwała tu rodzina Fryczów, pochodzaca z Saksonii, która pierwotnie była wyznania ewangelickiego. Fryczowie, póżniej przeszli na konfesję katolicką, a w nieistniejącym dworku w Cieszkowach, przechowywali kilka egzemplarzy Biblii, przywiezionych ze Śląska.