Nawigacja

Zostać Przedsiębiorczym

Nagłówek

Zostać przediębiorczym

 

Program „Zostać przedsiębiorczym” przeznaczony jest dla III etapu edukacyjnego. Jego celem jest przygotowanie uczniów gimnazjum do realizacji edukacyjnego projektu uczniowskiego, wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lutego 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

W programie uwzględniono kształcenie zarówno w aspekcie dydaktycznym jak i wychowawczym ukierunkowane na kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczych, ćwiczenie umiejętności współpracy w grupie i realizacji projektu edukacyjnego. Wychowawca ma możliwość monitorowania zachowań i osiągnięć uczniów.

Celem programu „Zostać przedsiębiorczym” obejmującego III etap edukacyjny jest kształcenie młodego pokolenia w zakresie:

  1. współdziałania w zespole;
  2. rozpoznawania i rozwiązywania problemów;
  3. wykorzystywania technologii informacyjno-komputerowych;
  4. planowania i przygotowania do realizacji uczniowskich projektów edukacyjnych;
  5. kształtowania umiejętności i postaw przedsiębiorczych.

Cele te spójne są z celami zawartymi w podstawie programowej gimnazjum (III etap edukacyjny), jak również wpisują się w Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009r. w sprawie nadzoru pedagogicznego.

Wiadomości i umiejętności, które uczeń zdobywa na III etapie edukacyjnym opisane są, zgodnie z ideą europejskich ram kwalifikacji, w języku efektów kształcenia. Cele kształcenia sformułowane są w języku wymagań ogólnych, a treści nauczania oraz oczekiwane umiejętności uczniów sformułowane są w języku wymagań szczegółowych.

 

Refleksje

Agata Pasternak - nauczyciel

Praca w programie "Zostać Przedsiebiorczym" daje mi dużo ciekawych zadań do pracy z młodzieżą, pozwala poznać indywidualne predyspozycje uczniów, uczy pracy metodą projektu.  Dzięki  zadaniom możliwa jest ciekawa forma zajęć prowadząca do tworzenia czy oceny prezentacji. Notes wychowawcy dostępny na stronie projektu pozwala na ocenę pracy i zachowań uczniów. Pomocne w realizacji programu są warsztaty e-lerningowe - jestem właśnie w II części tych warsztatów. Wspomne na koniec jeszcze o forum dla nauczycieli, które daje mozliwość podzielenia się refleksjami z innymi uczestnikami programu a także pozwala znaleźć rozwiazania wielu intrygujących problemów.

Anna

Jestem rodzicem ucznia klasy II Szymona, który uczestniczy w programie "Zostać przedsiebiorczym". Syn i jego koleżanki i koledzy w trakcie realizacji programu zrealizowali wiele projektów edukacyjnych, w których mieli szansę podejmowania różnych ról w grupie, doświadczali sukcesów i porażek związanych z wykonywaniem podejmowanych działań. Stawali sie coraz bardziej otwarci, kreatywni, pełni pomysłów. Wszystko to sprzyja kształtowaniu postaw przedsiebiorczych. Realizacja zadań edukacyjnych z tego programu nauczyła syna empatii, zrozumienia siebie, odpowiedzxialności za siebie i za innych. Szymon nauczył się rozpoznawać własne emocje, poznał swoje predyspozycje zawodowe. Stał sie bardziej komunikatywny, jasno przedstawia własne stanowisko, potrzeby i interesy. Stał sie mniej konfliktowy, gdyż potrafi konstrukcyjnie rozwiązywać problemy, podejmować optymalne decyzje w różnych sytuacjach. Moim zdaniem uczniowie realizujący ten program są lepiej przygotowani do sprostania różnorodnym wymaganiom. Ciesze się, że szkoła jako jedna z nielicznych bierze udział w tym programie.

Agata Pasternak - refleksje po całorocznej pracy w programie Zostać Przedsiębiorczym.

Praca w programie „Zostać przedsiębiorczym” była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem w pracy wychowawczej z uczniami. Zajęcia prowadzone na podstawie scenariuszy dostępnych na stronie programu są bardzo ciekawe,  pozwalają na aktywny udział uczniów i rozwijają ich umiejętności komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz uczą pracy w grupie metodą projektu.  Dla mnie jako wychowawcy dużą pomocą był również e-notes, który pozwalał  na bieżąco notować spostrzeżenia na temat uzdolnień i zachowań uczniów.  Pozytywnie oceniam również możliwość dokumentowania na stronie projektów uczniowskich. Dokumentacja projektu dla uczniów to ciągle  jeszcze problem. Jednak sposób dokumentowania projektu na stronie i podpowiedzi dla uczniów stworzył im możliwość jasnego i przejrzystego formułowania wypowiedzi. Cieszę się, że wszyscy uczniowie z mojej klasy uczestniczyli w realizacji projektu uczniowskiego. Zauważyłam, że dało to im dużą satysfakcję, a prezentacje na forum klasy i szkoły były nie lada przeżyciem.

Pozytywnie program oceniają również rodzice. Aktywnie uczestniczyli oni  w niektórych działaniach projektowych podejmowanych przez uczniów. Bardzo dobrze oceniają program dla uczniów „Jestem - mogę być”.

Warsztaty internetowe, przeprowadzone w dwóch modułach były dla mnie bardzo interesujące i znacznie podniosły moje umiejętności pracy metodą projektu.

Pierwsza część warsztatów „Przygotowujemy uczniów do podejmowania i realizacji projektu” zapoznała mnie z założeniami programu „Zostać przedsiębiorczym” oraz pozwoliła poznać możliwości platformy internetowej tego programu. Udoskonaliłam swoją wiedze na temat kierowania zespołem klasowym oraz przyjmowania roli moderatora podczas kierowania zespołem w trakcie realizacji projektu uczniowskiego. Ćwiczenia w ramach szkolenia internetowego uświadomiło mi jakie są  zadania uczniów a jakie nauczyciela w trakcie realizacji projektów. Dużą zaletą szkolenia była możliwość kontaktu na forum. Wątki tam poruszane i dyskusja dały mi możliwość rozwiązania wielu nurtujących mnie problemów i wątpliwości.

Druga część warsztatów dydaktycznych „Towarzyszymy uczniom w podejmowaniu i realizacji projektu” była dla mnie szczególnie przydatna i interesująca. Realizowane moduły wydatnie podniosły moje umiejętności pracy z uczniami w trakcie realizacji projektów edukacyjnych. Uświadomiłam sobie,  jaka jest moja rola podczas realizacji projektów przez uczniów.  Dzięki warsztatom przeprowadziłam kilka ciekawych zasugerowanych ćwiczeń oraz zastanowiłam się nad tym co one dały uczniom i jak podniosły ich umiejętności pracy w grupie.  Możliwość podzielenia się na forum swoimi refleksjami i odczucia innych uczestników kursu są bardzo cenną wskazówką w dalszej pracy w programie.  Podoba mi się również to, że mam podgląd na ocenę niektórych zadań przez innych uczestników kursu. Bardzo cenię sobie konkretne wskazówki udzielanie mi przez Panią trener Annę Czarlińską.  Jedyną niedogodnością warsztatów było to, że zaplanowane zostały na dość krótki czas, którego część przypadała na okres ferii zimowych.

Podsumowując – program „Zostać przedsiębiorczym” to w pełni profesjonalnie opracowane narzędzie do pracy nauczyciela - wychowawcy z uczniami.  W tym programie nie ma czasu na nudę.

PROJEKTY

2011/2012

 

2012/2013

1. Mikołajki w naszej klasie   - klasa 1b

2. Wigilijne tradycje   -klasa 1b, lider Zuzanna Durbacz

3. Sportowe samochody świata - klasa 1b, lider Piotr Murdzek

4. Muzyka w świecie młodzieży - klasa 1a i 1b, lider Natalia zurek i Dominika Olender

5. Wielcy matematycy na przestrzeni dziejów - klasa 1b, lider Magdalena Żarek

6. Ludzie sportu - klasa 1b, lider Weronika Kubicka

7.Podróż dookoła swiata - klasa 1b, lider Zuzanna Durbacz

8. Najlepiej zarabiający piłkarze świata - klasa 1b, lider Dawid Różycki

9. Kraje anglojezyczne - Irlandia - klasa 1b, lider piotr Murdzek

10. Wigilia klasowa - klasa 1a, lider Kamila Zając

12. Zanieczyszczenia powietrza - klasa 1a, lider Katarzyna Kuciak

13. Moja miejscowość klasa 1a, lider Różą laskowska

14.Najpiekniejsze miejsca w Polsce - klasa 1a, lider Adrian Bożęcki

15. Najwybitniejsi sportowcy wszech czasów - klasa 1a, lider Karina Kiliańczyk

16. Najnowocześniejsze samochody świata - klasa 1a, lider Grzegorz Nadybał

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Cieszkowach
    Cieszkowy 30, 28-506 Czarnocin
  • 413512025

Galeria zdjęć