Nowa galeria Halloween została dodana do albumu fotograficznego
31 października w krajach anglojęzycznych jest celebrowane święto Halloween. Na języku angielskim poznaliśmy zwyczaje związane z obchodami tej uroczystości. Obejrzeliśmy ciekawe filmy, które przybliżyły nam kulturę innych krajów. Początek listopada to w polskiej tradycji czas zadumy, odwiedzania grobów bliskich i wspominania zmarłych. Modlimy się za nich, zapalany znicze- symbole pamięci. Jest to czas refleksji nad przemijającym czasem i śmiercią.
Klasa 2 przystąpiła do Ogólnopolskiego projektu zatytułowanego "Bajki-pomagajki". Projekt opiera się przede wszystkim na bajkoterapii, ale wiąże się także z propagowaniem wśród najmłodszych idei czytelnictwa, w tym głośnego czytania. Tytułowe „Bajki-pomagajki” to niezwykłe historie dotyczące różnych emocji, postaw czy trudności, z którymi dzieci niejednokrotnie się borykają. Nie są one zakończone morałem, ale dzieci mogą utożsamiać się z bohaterami i przeżywać z nimi określone sytuacje. „Bajki-pomagajki” oswajają z emocjami i problemami bohaterów, a co najważniejsze zawierają wiele praktycznych wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w trudnych chwilach. Dzięki temu wpływają również na rozwój uczuć i zachęcają do refleksji nad własnym postępowaniem, dają najmłodszym wsparcie, poczucie siły i nadzieję, wyznaczając im drogę do lepszego życia.
Nasza Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym “Klasa w terenie”. Głównym celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły. U nas w szkole do projektu dołączyła klasa 2. Koordynatorem projektu jest wych. klasy II -pani Agnieszka Sambór.
Nowa galeria Dzień Komisji Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej-pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.
„ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”- myśl tę wypowiedziała Eliza Orzeszkowa, a i dziś jest ona aktualna.
Społeczność naszej szkoły uczciła to Święto w dniu 18 pażdziernika. Był życzenia, kwiaty, słodkie upominki i piękny występ uczniów.
Nowa galeria Światowy Dzień Mycia Rąk została dodana do albumu fotograficznego
15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. W związku z tym uczniowie klasy I ponownie spotkali się z małpką Iwoną, z którą realizują zadania projektowe. Mycie rąk to nasza codzienna czynność. Jednak moc mydła i wody jest nieoceniona dla ludzkiego życia. Na naszych dłoniach żyje wiele bakterii i drobnoustrojów, które wywołują choroby i mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Przypomnieliśmy sobie więc kiedy należy myć ręce i dlaczego jest to takie ważne. Żeby poznać zasady odpowiedniego mycia rąk wykonaliśmy eksperyment z użyciem wody, mydła i pieprzu. Dzieci przekonały się, że pod wpływem mydła pieprz rozejdzie się, co symbolizuje że woda i mydło niszczą bakterie. Następnie dzieci zrobiły mydło. Własnoręcznie zrobione piękne i pachnące, jeszcze bardziej będzie przypominać o myciu rąk i dbaniu o higienę. Ostatnim zadaniem wykonanym przez uczniów klasy I była praca plastyczna „przypominajka”. Po skończonych zajęciach uczniowie porządnie i dokładnie wymyli swoje ręce.
Nowa galeria Jesienne prace plastyczne uczniów klasy II została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Dary lasu i jesieni w klasie I została dodana do albumu fotograficznego
Klasa I realizuje projekt edukacyjny "Literki w akcji". Do zrealizowania pierwszego zadania uczniowie przynieśli do szkoły zebrane dary lasu i jesieni. Następnie posegregowali je na 5 stacji: owoce, warzywa, liście, żołędzie i kasztany. Dalej uczniowie pracowali nad tworzeniem określonych kształtów liter przy użyciu darów z danej stacji. Wszyscy z radością przystąpili do wykonania zadania. Było głośno, ale wszyscy bawili się znakomicie.
Nowa galeria Klasa I realizuje projekt edukacyjny ,,Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną". została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klasy I przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną”. Dzieci poznały roześmianą małpkę Iwonę, która wprowadziła ich do tematu życzliwości. Wykonując zadania wprowadzające uczniowie odegrali scenki z formami powitań i pożegnań z kolegą, osobą starszą, ciocią
i rodzicami. Następnie stworzyli „Gaj Życzliwości”. Podczas zajęć dzieci rozwijały umiejętność współpracy
w grupie, było dużo śmiechu i zabawy.
Nowa galeria Jesienne kompozycje przedszkolaków została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Wycieczka do Wiślicy została dodana do albumu fotograficznego
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.
Pod tym polskim przysłowiem uczniowie cieszkowskiej szkoły podpisują się dwoma rękami. Zwiedzili oni bowiem zmodernizowane Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, pod którego opieką znajduje się najbogatszy zespół zabytków Ponidzia. Spacerując podziemnym szlakiem wraz z przewodnikami poznali i zobaczyli najważniejsze wiślickie skarby. Uczestniczyli również w warsztatach dotyczących czasów panowania Króla Kazimierza Wielkiego. Podczas nietypowej lekcji historii nie tylko wykazali się znajomością faktów z życia władcy, ale także świetnie się bawili ozdabiając swoje korony. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po niesamowitym Rezerwacie Przyrody w Skorocicach, na terenie którego znajduje się aż 26 jaskiń.
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy I będą brali udział w projekcie edukacyjnym „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną".
CELE PROJEKTU:
- kształtowanie postaw szlachetności,
- kształtowanie postaw dbałości o zdrowie, rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie,
- rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne,
- integracja zespołu przedszkolnego/klasowego,
- współpraca placówek oświatowych.
Nowa galeria Dzień Chłopaka w grupie przedszkolnej została dodana do albumu fotograficznego
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętując Dzień Chłopaka założyli stroje swoich ulubionych postaci z bajek, które z gracją zaprezentowali podczas zorganizowanego pokazu mody. Tego dnia Dyrektor Szkoły – Pan Robert Lalewicz zagrał na gitarze oraz zaśpiewał razem z dziećmi ich ulubione piosenki, podczas których nie brakowało dobrej zabawy i gromkich oklasków. Rodzice naszych przedszkolaków przygotowali słodki poczęstunek oraz upominki dla najmłodszych.
Nowa galeria Bieg fair play została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Dzień Przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Wycieczka. Ciężkowice została dodana do albumu fotograficznego
Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to bardzo ciekawa (szczególnie ze względu na pochodzenie) atrakcja. Wybraliśmy się tam 18 września 2023 r.
Legenda głosi, że to miasto zamienione w kamień. To miejsce od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronie opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami. My także poznaliśmy te tajemnicze skały poznając ich pochodzenie i legendy z nimi związane.
Równie ciekawą atrakcją był spacer w koronach drzew. W czasie 1,5 godzinnej wędrówki dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o roślinności i zwięrzętach zamieszkujących na tych terenach. Podziwialiśmy piękne widoki.
Nowa galeria Klasa 2 poznaje Układ Słoneczny została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Sprzątanie świata została dodana do albumu fotograficznego
W dniach 15 – 17 września 2023 r. przypada 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zachęcamy zatem wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej planety. Moc Akcji Sprzątanie świata łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem. Uczniowie naszej szkoły spisali się wspaniale. Akcja uczy nas nie tylko "nieśmiecenia", ale również segregacji odpadów.
Nowa galeria DZIEŃ KROPKI została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Kropki obchodzimy 15 września, jest do święto, które ma na celu uświadamianie dzieciom, iż każdy posiada jakiś talent i ma swoje mocne strony. Historia dziewczynki o imieniu Vashti z książki pt.: „Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa pokazuje, że warto wspierać pasje dzieci, gdyż dzięki temu zyskują pewność siebie i wiarę w swoje umiejętności. Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykazali się kreatywnością oraz pomysłowością podczas wykonywanych zadań.
Nowa galeria Ziemia - nasza planeta. została dodana do albumu fotograficznego
Lekcja w klasie II.
Nowa galeria Narodowe Czytanie 2023 została dodana do albumu fotograficznego
W tym roku wspólnie czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Gościliśmy w naszej szkole Panią Małgorzatę Szpyt - inspektor ds. oświaty oraz Panią Joannę Kądziela-Kot dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnocinie.
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.