Nawigacja

O szkole

projekty 2009/2010

Warsztay artystyczne

Organizatorzy: Barbara Chabinka, Robert Lalewicz

W dniach 19,20,21 stycznia 2010r w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne w których uczestniczyła młodzież naszego gimnazjum. Zajęcia prowadzone były przez aktorów, muzyków  i tancerzy scen krakowskich. Warsztaty były pracowite, ale wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że mogli pożytecznie spędzić czas wolny od nauki.


Młodzi przedsiębiorczy

Koordynatorzy: Beata Buła, Agata Wójcik

Od października do grudnia 2009r dwie grupy gimnazjalistów zaagażowały się w ogólnopolski program "Młodzi przedsiębiorczy". W programie uczniowie nauczyli się radzić sobie z zarządzaniem własnymi finansami,  planować wydatki swoje i rodziny,  dokonywać świadomych wyborów konsumenckich (kierować się rachunkiem ekonomicznym i własną opinią, a nie tylko informacjami przekazywanymi przez reklamy),  planować i realizować działania zespołowe,  dysponować i zarządzać ograniczonymi zasobami finansowymi, analizować ryzyko. Podsumowaniem programu była gala najlepszych zespołów uczniowskich w siedzibie NBP w Warszawie. Programowi towarzyszyły konkursy dla uczniów. Zespoły z naszego gimnazjum zdobyły głowne nagrody. Druzyna chłopców - "Pancerni" - 1 nagrodę za prezentacje z pracy swojego zespołu, dziewczęta Creazyband - wyróżnienie za film.


U Nożyków w Warszawie

13 września 2009 roku w ramach projektu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,odwiedziliśmy Warszawę. W jedynej zachowanej warszawskiej synagodze Nożyków, odbyło się spotkanie kilkudziesięciu szkół z całego kraju uczestniczących w tym projekcie.

Uczennice kl.III c: Sara Mentel,Klaudia Rutkowska, Paulina Mysior i Beata  Sagan zaprezentowały portfolio oraz rysunki związane z tematyka holocaustu - głównie autorstwa Beaty Sagan - związane z rodziną Przeniosłów z Cieszków, która otrzymała w 1991 roku, Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Spotkanie warszawskie zaowocowało bezpośrednim poznaniem  symboliki  i  zachowań związanych z  inną kultury, religią, a także dało możliwość prezentacji naszej szkoły i gminy, wśród społeczności żydowskiej Warszawy, w tym i pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz obecnych przedstawicieli różnych ambasad, w tym Kenii,Belgii,Niemiec i Izraela.

Zwiedziliśmy także  cmentarz Stare Powązki, z nagrobkami słynnych Polaków.

autor notatki:Krzysztof Nurkowski

Wybieraliśmy prezydenta

16 czerwca 2010, na kilka dni przed"poważną" I turą wyborów, w naszej szkole odbyły się wybory prezydenckie. Od 15 lat nasza szkoła uczestniczy w projektach Centrum Edukacji Obywatelskiej, które maja na celu,  poznawanie mechanizmów życia publicznego i politycznego oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Należy wyróżnić uczennice klasy II b - Paulinę Bombę, Paulę Kowalską i Dominikę Buras - które kolejny rok, tworzą Szkolną Komisję Wyborczą , sprawnie przeprowadziły wybory i przesłały wyniki, droga internetową do Warszawy.

W glosowaniu, do którego nie trzeba było specjalne zachęcać, wzięli wszyscy obecni  w tym dniu,uczniowie naszej szkoły.

autor notatki: Krzysztof Nurkowski

Młodzież buduje muzea - ślady przeszłości

Projekt/prezentacja  na konkurs historyczny z okazji  Roku Historii Najnowszej - pod honorowym  patronatem Marszałka Sejmu  Bronisława  Komorowskiego i Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall - autorstwa  uczennic kl.III c Klaudii Rutkowskiej i Pauliny Mysior pod nazwą "Historia aluminiowego siewniczka" zajął trzecie miejsce w województwie w kategorii gimnazjów, i został zakwalifikowany do etapu centralnego.

Prezentacja ukazuje tragiczny los, alianckiego samolotu, Liberator, który został strącony, w 1944 roku między pobliskimi miejscowościami, Kocina i Krzczonów, w sąsiedniej gminie Opatowiec.

Wynik finału przewidziany jest na 30 rocznicę Porozumień Sierpniowych i rocznicę wybuchu II wojny światowej. 

autor notatki:Krzysztof Nurkowski

Polska biega

2010-05-14

kordynator szkolny - mgr Piotr Wasik

Od trzech lat Gimnazjum w Cieszkowach uczestniczy w akcji "Polska biega". W tym roku w biegach udział wzięło 125 osób. Zorganizowano biegi w trzech katgoriach wiekowych:
SP klasy 1-3 na dystansie 400m
SP klasy 4-6 na dystansie 800m
Gimnazjum na dystansie 1200m(dziewcząt) i 1600m(chłopcy)
W akcji udział wzięły SP w Czarnocinie, SP w Sokolinie i Gimnazjum w Cieszkowach. Przybyłych gości powitał dyrektor Gimnazjum Robert Lalewicz. Dnia 14 maja o godz. 11:00 wystartowali pierwsi zawodnicy,których na listy startowe zapisała Pani Barbara Chabinka i Małgorzata Robak. W poszczególnych kategoriach wiekowych wyłoniono następujących zwycięzców:
kl 1-3 dz 1 miejsce Alicja Paczkowska
kl 4-6 dz 1 miejsce Natalia Nowak
               2 miejsce Klaudia Wojas
               3 miejsce Ilona Kuciak
kl 4-6 ch 1 miejsce Maciej Gołębiowski
               2 miejsce Maciej Małek
               3 miejsce Marcin Krawczyk
Gim dz   1 miejsce Kinga Wasik
               2 miejsce Paulina Gruszka
               3 miejsce Magdalena Zborowska
Gim ch   1 miejsce Sebastian Makuch
               2 miejsce Roman Zbojak
               3 miejsce Dawid Tomasik
W biegu udział wzięli również nauczyciele:
- Robert Lalewicz
- Jarosław Łyko
- Piotr Wasik
- Krzysztof Nurkowski
- Paweł Paczkowski
Po wyłonieniu i nagrodzeniu zwycięzców, uczestnicy przystąpili do wspólnej zabawy piknikowej. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem szkolnej pielęgniarki. Imprezie towarzyszył wyjątkowy muzyczny nastrój. Odpowiednią temperaturę podkręcał i utrzymywał pan Marek Piotrowski, pilnując, aby ognisko nie wygasło. Sprawami kulinarnymi zajmowała się pani Małgorzata Robak.
Specjalnie na tą okoliczność uczniowie Sara Mętel, Marcin Magier i Piotr Zając przygotowali występ artystyczny.
Dobrej sportowej atmosfery nie zakłóciła nawet fatalna pogoda. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom akcji: Urzędowi Gminy w Czarnocinie, Wójtowi Gminy Czarnocin Markowi Pikulskiemu, Spółdzielni Uczniowskiej "Grosik" przy Gimnazjum AK w Cieszkowach, opiekunkom Agacie Wójcik i Annie Łyko.

 

Projekt własny

Ja i moja firma”

Autorzy:

mgr Beata Buła mgr Agata Wójcik

Gimnazjum im. Armii Krajowej w Cieszkowach

Projekt jest realizowany cyklicznie  w Gimnazjum im. Armii Krajowej w Cieszkowach od trzech lat z uczniami należącymi do Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości przez opiekunów SKP mgr Beatę Buła i mgr Agatę Wójcik. W trakcie kolejnych edycji projektu niektóre jego elementy ulegają zmianie. Bierzemy pod uwagę sugestie uczniów oraz zmiany zachodzące w polskiej gospodarce oraz w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Cele projektu

  • promowanie aktywnej i przedsiębiorczej postawy wśród uczniów,
  • edukacja ogólnoekonomiczna młodzieży,
  • przekazywanie  uczniom praktycznej wiedzy o tym, jak zostać przedsiębiorcą i jak zarządzać przedsiębiorstwem,
  • przekazywanie uczniom praktycznej wiedzy o pozyskiwaniu kapitału na rozwój przedsiębiorstwa oraz korzystania z dostępnych metod wsparcia w pierwszym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

Rezultaty projektu:

W trakcie realizacji projektu „Ja i moja firma” uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi. Dowiedzieli się jak zarejestrować własną działalność gospodarczą. Przekonali się, że na terenie własnej gminy czy powiatu istnieją możliwości do rozwijania działalności gospodarczej i czerpania z tej działalności zysków finansowych. Zdobyli wiedzę dotyczą działalności firmy, pozyskiwania środków na jej założenie i rozwój.  Uczestniczenie w projekcie pozwoliło uczniom na zdobycie wiedzy ekonomicznej, zastanowienie się  nad swoimi predyspozycjami zawodowymi i ocenie swoich ewentualnych działań na rynku pracy.  

Dzięki realizacji projektu „Ja i moja firma” powstały scenariusze scenek, prezentacje multimedialne, prace literackie, Quizy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach tematycznych i warsztatach podczas wizyt u lokalnych przedsiębiorców. Nawiązanie kontaktów z przedsiębiorcami owocuje pomocą finansową podczas realizacji różnych przedsięwzięć przez SKP.

 

LEPSZA SZKOŁA

Ogólnopolski  projekt edukacyjny, który w dotychczasowych edycjach zgromadził ponad 49 tys. nauczycieli i 3 mln uczniów. 

Uczniowie i nauczyciele matematyki w naszej szkole uczestniczą w projekcie od pierwszej jego edycji. W bieżącym roku szkolnym w projekcie wzięli udział uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem nauczycieli  mgr M. Kasperek. mgr A. Lalewicz i mgr A. Wójcik

Główne cele projektu

  • badanie efektywności nauczania
  • podniesienie poziomu kształcenia
  • przygotowanie do egzaminów zewnętrznych

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Cieszkowach
    Cieszkowy 30, 28-506 Czarnocin
  • 413512025

Galeria zdjęć