Budynek szkoły znajduje sie w pięknym, starym parku, na miejscu gdzie wcześniej stał dwór rodziny Bukowskich. W tymże parku, obok szkoły, stoi XVII - wieczny zbór Aiański.
Gimnazjum mieści się w budynku dawnej 8 - klasowej szkoły podstawowej (tysiąclatce) otwartej oficjalnie 30 I 1965r. Gminne Gimnazjum w Cieszkowach powołane zostało uchwałą Rady Gminy Czarnocin. Gimnazjum w Cieszkowach istnieje od 1 IX 1999r. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 1999/2000 odbyła się z udziałem władz samorządowych, oświatowych, kombatantów i rodziców w 60 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczęszcza do niego młodzież z 29 miejscowości gminy Czarnocin i gmin sąsiednich.
3 IX 2001r szkole nadano imię "Armii Krajowej". W uroczystości szkolnej uczestniczyli: Kombatanci - byli żołnierze Armii Krajowej, Pani Wojewoda Maria Zuba, Pan Starosta Jan Nowak, Pan Wójt Marek Pikulski, Pani Wizytator Bożena Malara, Rodzice, Nauczyciele, Młodzeż. Szkoła jest spadkobierczynią pięknych tradycji patriotycznego i obywatelskiego wychowania, jakie kultywowała szkoła podstawowa.
21 IV 2002r odbyło się poświęcenie i przekazanie sztandaru ufundowanego dla szkoły przez Fundację "Knobel", z którą szkoła od lat współpracowała.
W roku szkolnym 2002/2003 szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła z klasą". Jej organizatorami były: Gazeta Wyborcza oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, a patronat nad nią miał Pan Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Po zrealizowaniu wszystkich zadań, jako jedna z pierwszych w woj świętokrzyskim, 10 X 2003r otrzymała certyfikat i tytuł "Szkoła z klasą".
Pierwszym dyrektorem gimnazjum była Pani mgr Maria Kasperek, która kierowała szkołą do31 VIII 2006r. Pani Maria Kasperek była wcześniej dyrektorem mieszczącej się tu szkoły podstawowej (od 1991r). Od 1 IX 2006r dyrektorem gimnazjum jest Pan mgr Robert Lalewicz.
Szkoła wierna jest swym tradycjom związanych z dobrym i patriotycznym wychowaniem młodzieży. Gimnazjum szczyci się wieloletnią współpracą ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, a szczególnie z gen. bryg. Bolesławem Michałem Nieczuja - Ostrowskim (legendarnym "Tysiącem") oraz jego podopiecznymi - byłymi żołnierzami 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
14 II - rocznica powstania Armii Krajowej jest Dniem Patrona szkoły.
notatkę opracowała mgr Maria Kasperek